Skupštini Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine postavljen je uvjet da do 31. ožujka 2011. godine usvoji izmjene statuta Saveza kojima bi se ukinulo tročlano predsjedništvo i uspostavila dužnost predsjednika kao u svim drugim državama, no zbog političkih problema krajnje je neizvjesno hoće li se to i dogoditi
Zahtjev za izmjenama statuta NS BiH zajednički su postavili FIFA i UEFA zaprijetivši kako će u protivnom uslijediti suspenzija članstva NS BiH u tim organizacijama, a to znači i zabranu nastupa nogometne vrste BiH i klubova u međunarodnim natjecanjima.
Upozorenja iz sjedišta FIFA-e i UEFA-e za sada su ostala bez konkretnih učinaka, a glavni tajnik NS BiH Jasmin Baković potvrdio je kako se sada traga za političkim dogovorom koji bi osigurao provedbu postavljenih zahtjeva.
Kako je objavio sarajevski 'Dnevni avaz', u proces usvajanja novog statuta NS BiH trebali bi se uključiti i predstavnici vlasti u BiH iako je to slučaj bez presedana s obzirom na poznata stajališta FIFA-e i UEFA-e o zabrani miješanja politike u sport.
'Oni (FIFA i EUFA) su to i tražili od nas jer su se uvjerili u specifičnu situaciju koja vlada u BiH. Mada tako ne bi trebalo biti, kod nas, na žalost, postoji izravna veza sporta i politike. U FIFA-i i UEFA-i u svjesni da dosta toga ovisi o političarima', kazao je Baković.
Pojasnio je kako u NS BiH sada zapravo čekaju da se u BiH uspostavi nova vlast na temelju rezultata izbora provedenih 3. listopada kako bi se počelo ozbiljno razgovarati o zahtjevima FIFA-e i UEFA-e.
'Nadamo se da se to neće previše odužiti da ne bismo upali u vremenski tjesnac', izjavio je Baković.
Nogometni savez BiH trenutačno vodi tročlano predsjedništvo čiji se članovi na dužnosti predsjednika redovito rotiraju po nacionalnom ključu kako je to, primjerice, slučaj i u bosanskohercegovačkom državnom vrhu.
Zahtjev FIFA-e i UEFA-e je da se taj mehanizam promijeni i da se imenuje jedan predsjednik koji bi mogao imati dva zamjenika.
Iz Republike Srpske već je najavljeno da oni to neće dopustiti i inzistiraju na entitetskoj nogometnoj reprezentaciji koja bi jednog dana samostalno nastupala na natjecanjima u inozemstvu.
Rajko Vasić, glavni tajnik Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čelu koje je Milorad Dodik, izjavio je srpskim medijima kako uspostava institucije predsjednika NS BiH nikada neće dobiti potporu iz RS jer bi to predstavljalo prenošenje ovlasti s entitetske na državnu razinu.
'Nogomet u BiH neće biti centraliziran', izjavio je Vasić dodajući kako su svi članovi nogometnih struktutura iz RS dužni štititi prije svega neovisnost entitetskog nogometnog saveza.
On je to stajalište pojasnio konstatacijom kako je BiH 'zemlja Daytonskog sporazuma, a ne FIFA-e i UEFA-e'. Te je međunarodne nogometne udruge optužio za 'neviđene pritiske'.
'RS treba izboriti pravo na svoju nogometnu reprezentaciju pa makar ona u početku igrala tek revijalne utakmice. Ona se ne smije utopiti u sarajevski nogometni klan koji producira jednonacionalnu reprezentaciju i tako stvara iskrivljenu sliku o BiH', zaključio je Vasić koji u svojim javnim istupima tek prenosi stajališta svog stranačkog šefa.
Opisujući razloge zbog koji je svojedobno odlučio odstupiti s mjesta izbornika bosanskohercegovačke nogometne vrste, Miroslav Blažević je sugerirao kako mu je daljnji rad bio nemoguć i zbog politički motiviranih opstrukcija.
Blažević je u medijskim istupima otvoreno sugerirao kako je vlast RS otvoreno navijala za njegov neuspjeh, te da je čak zbog toga utjecala na neke reprezentativce srpske nacionalnosti.