Osijek je u sjajnom derbiju 11. kola SuperSport HNL-a pobijedio Dinamo 4:2 i bacio ga u ogromne probleme uoči nastavka prvenstva.

Dinamo je poveo u 18. minuti golom Marka Pjace, a Osijek je okrenuo golovima Arnela Jakupovića u 22. i Roka Jurišića u 40. minuti. Dinamo se vratio u 51. minuti drugi golom Pjace da bi gosti u sljedećem napadu povelu majstorijom Hernanija, a konačnih 2:4 postavio je Jakupović iz penala u 88. minuti.

11. kolo SuperSport HNL-a, NK Dinamo - NK Osijek (sažetak) Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MAXSport/Croatel

Nenad Bjelica na klupi je ostavio Brunu Petkovića, računajući da će sa Sandrom Kulenovićem i Pjacom u napadu uspjeti riješiti Osijek. Dinamo je krenuo s tri igrača u zadnjoj liniji, a na bokovima su bili Arber Hoxha i Ronael Pierre-Gabriel. Dinamo je dobro krenuo od početka i već u 6. minuti Ronael Pierre-Gabriel je glavom dodao Kulenoviću, ali je on s pet metara glavom tukao preko gola.

Osijek je odgovorio četiri minute kasnije i to s još boljom prilikom. Hernani je probio lijevu stranu i ubacio u sredinu gdje je Hoxha sjajno blokirao udarac Jakupovića, a u nastavku akcije u bloku je završio i udarac Naila Omerovića. Dinamo je poveo u 18. minuti i to nakon sjajne akcije. Petar Sučić je fino odložio na stranu za Pierre-Gabriela, a on u trepavicu pogodio Pjacu, koji glavom pogađa kut za 1:0.

11. kolo SuperSport HNL-a, NK Dinamo - NK Osijek 1:0 (Pjaca, gol) Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MAXSport/Croatel

Domaćini su sve mogli riješiti dvije minute kasnije kad je Josip Mišić fantastičnim pasem kroz čitavu obranu u mrtvu šansu gurnuo Martina Baturinu. On je predugo oklijevao i odlučio je lobati Marka Malenicu, ali je to učinio preslabo i gosti su izbili.

Osijek se na Maksimir nije došao braniti, dobro je stajao na terenu i u 22. minuti je izjednačio. Maxime Bernauer je pao u duelu s igračem Osijeka i tražio prekršaj, a za to vrijeme lopta je došla do Jakupovića, koji je lijepo iz okreta pogodio suprotni kut za 1:1.

11. kolo SuperSport HNL-a, NK Dinamo - NK Osijek 1:1 (Jakupović, gol) Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MAXSport/Croatel

U 31. minuti je Jakupović krenuo sam na četvoricu igrača Dinama i uspio se izboriti za udarac, ali je tukao ravno u Ivana Nevistića. Dinamo je morao povesti u 37. minuti kad je Pjaca odlično ubacio za Kulenovića, ali je Malenica sjajno spasio siguran gol.

Dvije minute kasnije Kulenović je uzeo loptu gostima i proigrao Baturinu, koji iskosa s desne strane gađa suprotni kut, ali Malenica je opet bio dobro postavljen. I kad se činilo da je pitanje vremena kad će Dinamo povesti, to je učinio Osijek.

Igrala se 40. minuta kad je Bernauer loše ispucao loptu na 30 metara od gola, a Kulenović ju je izgubio. Uzeo ju je Jurišić i strašnim udarcem s lijeve strane pogodio prve rašlje iznenađenog Ivana Nevistića.

11. kolo SuperSport HNL-a, NK Dinamo - NK Osijek 1:2 (Jurišić, gol) Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MAXSport/Croatel/HNS

Dinamo je u drugo poluvrijeme izašao dosta agresivno, tražio je odmah izjednačenje i do njega je došao u 51. minuti, iako uz dosta sreće. Špikićevo dodavanje netko od igrača Osijeka skrenuo je prema zadnjoj liniji, Luka Jelenić je promašio loptu i ona je pala u noge Pjaci, koji svojim drugim golom rutinski donosi Dinamu na 2:2.

11. kolo SuperSport HNL-a, NK Dinamo - NK Osijek 2:2 (Pjaca, 2. gol) Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MAXSport/Croatel

No, Osijek je u sljedećem napadu opet poveo i to zaista na nevjerojatan način. Loš pas Baturine na centru je presjekao Dantas i odigrao dugu loptu na lijevu stranu na Hernanija. Portugalac je ušao u šesnaesterac s lijeve strane i onda potpuno neočekivano, vanjskim dijelom kopačke lijeve noge pogodio suprotni kut za 2:3. Šokirani Nevistić nije se ni pomaknuo.

11. kolo SuperSport HNL-a, NK Dinamo - NK Osijek 2:3 (Hernani, gol) Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MAXSport/Croatel/HNS

Dinamo je nastavio s napadima i tražio izjednačenje pa je Arijan Ademi, koji je nešto ranije ušao, u 69. minuti zakasnio prebaciti Malenicu. U 77. minuti Malenica je sjajno obranio udarac Darija Špikića, a Marko Rog nije uspio odbijanac pospremiti u gol.

Dinamo je stiskao, a gosti su čekali neku kontru iz koje bi riješili utakmici i dočekali su je u 86. minuti. Domagoj Bukvić pobjegao je Dinamovoj obrani, Nevistić je izašao, a Bukvić ga je zaobišao i pao. Sudac Kolarić pokazao mu je žuti karton zbog simuliranja, ali je na intervenciju VAR-a izmijenio odluku i dosudio penal za Osijek. Njega je fantastičnom ‘panenkom’ u 4:2 pretvorio Jakupović i veliko slavlje Osijeka moglo je početi.

11. kolo SuperSport HNL-a, NK Dinamo - NK Osijek (penal i gol) Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MAXSport/Croatel

Dinamo je ovim porazom ostao na ogromnih sedam bodova zaostatka za vodećim Hajdukom i u ozbiljnoj je opasnosti da ne uspije obraniti naslov prvaka. S druge strane, Osijek se prvom pobjedom na Maksimiru od 2018. godine vratio na četvrto mjesto na kojem je izjednačen s Varaždinom.

• +24
Dinamo - Osijek, SuperSport HNL, 27.10.2024. Izvor: Cropix / Autor: Damir Krajac
  • 90'

90'

Kraj, Osijek je pobijedio Dinamo!

• 88'

88'

Stojković je zamijenio Hoxhu.

• 88'

88'

GOOOOOL! Fantastičnu 'panenku' izveo je Arnel Jakupović za 2:4.

• 86'

86'

Penal za Osijek! Bukvić je pobjegao obrani i zaobišao Nevistića te pao. Kolarić mu je pokazao žuti karton za simuliranje, ali nakon duge intervencije VAR-a je promijenio odluku i ispravno dosudio penal za Osijek. Poništen je karton Bukviću za simuliranje i žuti karton je dobio Nevistić.

• 80'

80'

Mikolčić mijenja Jugovića.

• 77'

77'

Prilika za Dinamo! Kakva šansa za Roga... Malenica brani udarac Špikića, ali samo do Roga, koji na sedam metara ne uspijeva zahvatiti loptu.

• 74'

74'

Bernauer je dobio žuti karton.

• 72'

72'

Omerović je dobio žuti karton.

• 71'

71'

Pjaca je gurnuo Petkoviću, koji petom vraća loptu u sredinu šesnaesterca, ali tamo nije bio nitko od njegovih suigrača. Pjaca se hvata za glavu, nije osjetio da će Petković to napraviti...

• 69'

69'

Prilika za Dinamo! Ademi je povuko kontru i dao Hoxhi, kojia ga proigrava, ali se Dinamov kapetan nije dobro snašao i nije uspio dići loptu preko Malenice.