Umjetna inteligencija nije samo tehnologija – ona je postala bojno polje. Dvojica titana Silicijske doline, Elon Musk i Sam Altman, nekoć su bili saveznici u zajedničkoj misiji razvoja umjetne inteligencije za dobrobit čovječanstva. Danas su žestoki suparnici, u središtu jednog od najvažnijih tehnoloških sukoba u povijesti. A kako možemo vjerovati umjetnoj inteligenciji kada je kontrolira nekolicina, često hirovitih, milijardera?
Altman i Musk zajedno su 2015. godine, s još devet poduzetnika iz Silicijske doline, osnovali OpenAI, s ciljem razvoja umjetne opće inteligencije (AGI) koja će koristiti cijelom čovječanstvu, a ne biti monopolizirana od strane korporacija ili država.
No, od tog idealističkog početka do današnje pravne i poslovne bitke put je bio sve samo ne ravan.
Muskova izdaja ili Altmanov zaokret?
Prekretnica se dogodila 2018. godine, kada je Musk napustio OpenAI nakon neslaganja sa smjerom u kojem je organizacija krenula. Njegova verzija priče? Tvrdio je da OpenAI ne može konkurirati Googleu i drugim tehnološkim divovima te da su mu potrebni daleko veći resursi i jasniji strateški smjer.
Verzija OpenAI-a? Tvrde da je Musk želio preuzeti apsolutnu kontrolu nad organizacijom ili spojiti je s Teslom – što je odbijeno. Kad su Altman i ostali odbili predati mu kontrolu, Musk je ljutito otišao, i to s obećanom donacijom od milijardu dolara, prema tvrdnjama OpenAI-ja.
Međutim, u jednom je bio u pravu, piše Sky News. Kada je ponudio da OpenAI tretira Teslu kao 'kravu muzaru', rekao je da je to jedini način da se natječe s Googleovim projektom DeepMind, koji se brzo razvijao. OpenAI nije generirao dovoljno novca i svi su se složili da će tvrtki trebati više resursa ako želi doći do svetog grala umjetne inteligencije: opće umjetne inteligencije (AGI). AGI je hipotetski AI sustav koji može izvršiti bilo koji intelektualni zadatak kao i čovjek, odnosno i bolje od čovjeka.
Dakle, nakon što je odbio Muskovu ponudu, Altman je osnovao podružnicu tvrtke s 'ograničenom dobiti' i dobio ulaganja od Microsofta i drugih. S druge strane, Musk se nije povukao iz svijeta AI-ja – umjesto toga, pokrenuo je xAI, vlastitu tvrtku posvećenu razvoju napredne umjetne inteligencije, čime je postao direktan konkurent OpenAI-ju.
Muskova tužba protiv OpenAI-ja
S godinama je OpenAI napravio ključan zaokret – od neprofitne organizacije do tvrtke koja surađuje s Microsoftom i razvija komercijalne AI proizvode poput ChatGPT-a. Taj razvoj nije prošao neopaženo, a u veljači 2024. Musk je podnio tužbu protiv OpenAI-a, Sama Altmana i Grega Brockmana, optužujući ih za izdaju izvorne misije organizacije.
Rekao je su se 'de facto transformirali u 'podružnicu zatvorenog koda najveće tehnološke tvrtke, Microsofta', prema sudskom podnesku. 'Ne samo da razvija, već zapravo usavršava AGI kako bi povećao profit za Microsoft, a ne za dobrobit čovječanstva; usmjereni su na maksimalizaciju profita. Neprihvatljivo je da Microsoft ima toliku kontrolu nad OpenAI-jevom tehnologijom', navodi se u podnesku. OpenAI je to demantirao.
S druge strane, Altman i njegovi suradnici tvrde da je ovaj korak bio nužan za financiranje razvoja naprednih AI modela i da je suradnja s Microsoftom omogućila OpenAI-ju da ostane konkurentan.
Muskova ponuda od 97,4 milijarde dolara – šah-mat potez ili nemoguća misija?
Ako je tužba bila pravni napad, onda je Muskova financijska ponuda bila bomba. Konzorcij investitora predvođen Elonom Muskom ponudio je vrtoglavih 97,4 milijarde dolara za preuzimanje OpenAI-ja. Prema izvješću Wall Street Journala, Muskov odvjetnik Marc Toberoff podnio je ponudu upravnom odboru OpenAI-ja u ponedjeljak.
Altman je odgovorio Musku na platformi X (bivši Twitter): 'Ne, hvala, ali ako želite, mi bismo mogli kupiti Twitter za 9,74 milijarde dolara.' Musk ga je potom nazvao 'prevarantom, a kasnije je, odgovarajući drugom korisniku, napisao da je Altman 'Scam Altman'.
Muskov uvjet? OpenAI se vratiti svojoj izvornoj misiji – razvoju umjetne inteligencije za javno dobro. OpenAI trenutačno pokušava prijeći iz neprofitnog u profitni model poslovanja, a tvrdi da je nužno kako bi osigurao kapital potreban za razvoj najnaprednijih modela umjetne inteligencije.
'Vrijeme je da se OpenAI zauvijek vrati sili otvorenog koda, usmjerenoj na sigurnost, kakva je nekad bila', rekao je Musk u priopćenju za javnost. 'Pobrinut ćemo se da se to dogodi.'
Musk je također kritizirao 500 milijardi dolara vrijedan projekt pod vodstvom OpenAI-ja Stargate, koji je uz veliku pompu najavljen u Bijeloj kući netom nakon što se predsjednik Donald Trump vratio na dužnost, sugerirajući da uključeni investitori nemaju dovoljno sredstava za projekt.
Altman nije zabrinut
Prema analitičaru Gilu Luriji, OpenAI 'možda neće moći ignorirati' Muskovu ponudu, budući da iza njega stoje vjerodostojni investitori, uključujući Arija Emanuela, izvršnog direktora zabavne tvrtke Endeavour, kao i više drugih investicijskih grupa.
Ipak, neki smatraju da je Muskova ponuda prije svega potez usmjeren protiv njegova bivšeg prijatelja Altmana.'To je djelomično trol, a djelomično način da postavi cijenu zbog koje bi Sam mogao platiti više nego što bi želio', napisao je Dan Primack, poslovni urednik Axiosa, na X-u.
Altman, međutim, ne djeluje zabrinuto. Tijekom razgovora za Sky News sa summita o umjetnoj inteligenciji u Parizu u utorak ujutro, jasno je dao do znanja da OpenAI ostaje pri svojoj strategiji. 'Tvrtka nije na prodaju, kao ni misija', poručio je.
Vrijednost OpenAI-ja procijenjena je na 157 milijardi dolara tijekom posljednjeg kruga financiranja u listopadu 2024., čime je postao jedna od najvrjednijih privatnih tvrtki na svijetu. Istovremeno, SoftBank je u pregovorima o investiciji do 40 milijardi dolara.
Upitan može li si i dalje priuštiti zadržavanje kontrole nad OpenAI-jem nakon Muskove ponude, Altman je odgovorio: 'Odbor će odlučiti što učiniti... Misija je stvarno važna i potpuno smo usredotočeni na njezino očuvanje', rekao je Altman uredniku Skya za znanost i tehnologiju Tomu Clarkeu.
Ako bi Muskova ponuda bila uspješna, neki su zabrinuti zbog utjecaja koji bi mu to moglo dati. 'Musk kontrolira [X]', rekao je za Sky News Sherif Elsayed-Ali, izvršni direktor Instituta budućnosti tehnologije. '
Ako bi preuzeo kontrolu nad OpenAI-jem ili ChatGPT-om, koji je najrašireniji sustav umjetne inteligencije, onda možete vidjeti kako to stvarno počinje konsolidirati moć', rekao je. 'Stvarnost je da je Musk i politički akter, tako da ovo nije čista poslovna transakcija.'