Sony je najavio poskupljenje svojih PlayStation 5 Digital Edition konzola u Europi, Australiji i Novom Zelandu, i to već od ponedjeljka. Kompanija je poručila kako se radi o ‘teškoj odluci’ koja je donesena u kontekstu ‘zahtjevnog ekonomskog okruženja’, koje uključuje visoku inflaciju i nestabilne tečajeve
Preporučena maloprodajna cijena PS5 Digital Edition modela u Europi će porasti na 499 eura, što je značajan skok u odnosu na prethodno najavljenih 449 eura. U Velikoj Britaniji nova cijena iznosit će 430 funti (oko 498 eura), u odnosu na prethodnih 389 funti (oko 450 eura). U Australiji će cijena porasti na 749 australskih dolara (oko 416 eura), dok će u Novom Zelandu nova cijena iznositi 859 novozelandskih dolara (oko 443 eura), piše Euronews.
Model Digital Edition je pojednostavljena verzija PS5 konzole koja dolazi bez optičkog pogona. Istovremeno, cijena standardne verzije PlayStationa 5 s Blu-ray pogonom, kao i PS5 Pro modela predstavljenog prošle godine, ostaje nepromijenjena na europskom i britanskom tržištu.
Stručnjaci smatraju kako Sony ovom odlukom pokušava zaštititi američko tržište, koje je ključno za prihode kompanije. Kako je za BBC izjavio Christopher Dring, glavni urednik The Game Business portala, Sony bi umjesto povećanja cijena u SAD-u mogao povećavati cijene globalno, kako bi smanjio potrebu za poskupljenjem na svom najvažnijem tržištu.
Cijene konzola u prošlosti su redovito padale s protokom vremena, no Dring upozorava da je to razdoblje očito završilo.
Nova poskupljenja dolaze u trenutku kada Nintendo odgađa lansiranje svoje nove konzole Switch 2, navodno zbog nestabilne potražnje i globalne neizvjesnosti izazvane novim američkim carinama na uvoz elektronike. Prema pisanju medija, Nintendo je zbog toga čak obustavio prednarudžbe za Switch 2 na američkom tržištu.
Američke carine, koje je uveo predsjednik Donald Trump, već su uzdrmale globalne opskrbne lance, a najava o privremenom odgađanju primjene carina na elektroniku poput pametnih telefona i prijenosnih računala dodatno je zakomplicirala izvozna očekivanja proizvođača poput Sonyja i Nintenda.