Kompanija Space Forge uskoro će testirati postrojenje kojim će u mikrogravitaciji proizvoditi kristalne strukture što se ne mogu stvoriti na Zemlji, a mogle bi pokrenuti revoluciju u svijetu računala
Tvrtka koju su pokrenula 'dva tipa u garaži u Cardiffu' spremna je lansirati revolucionarnu svemirsku tvornicu koja bi mogla označiti početak nove industrijske revolucije. Space Forge, mlada britanska kompanija, uskoro će poslati svoj prototip proizvodnog satelita iz industrijskog parka u Cardiffu prema Sjedinjenim Državama te će biti lansiran u orbitu raketom SpaceX-a.
Satelit ForgeStar-1 već je opremljen sirovinama potrebnima za proizvodnju nove generacije iznimno učinkovitih poluvodičkih čipova, a koji se na površini Zemlje jednostavno ne mogu stvoriti.
Joshua Western, suosnivač tvrtke, izjavio je: 'Ovo je nova industrijska revolucija, ali događa se u svemiru, ne na Zemlji.' Poluvodiči su ključna komponenta gotovo svake elektroničke tehnologije, a trenutačno se izrađuju od silicijskih kristala koji imaju ograničene performanse. No u mikrogravitaciji i vakuumu svemira moguće je napraviti kristale iz novih kemijskih spojeva koji omogućuju brži rad čipova uz manju potrošnju energije.
Prema Westernovim riječima, novi čipovi mogli bi smanjiti energetsku potrošnju za više od 50 posto, što bi samo u Ujedinjenom Kraljevstvu značilo uštede u milijardama funti na računima za energiju. Utjecaj bi bio ogroman u područjima poput mobilnih podataka, umjetne inteligencije, kvantnog računalstva, pa čak i za korisnike alata poput ChatGPT-ja.
Prototip će testirati proces izrade materijala u orbiti, a projekt je dobio prvu naprednu proizvodnu dozvolu u svemiru britanske Civilne zrakoplovne uprave. Ako test uspije, sljedeća misija bit će prava proizvodna operacija s ciljem dobivanja čistih kristala koji bi se zatim mogli replicirati na Zemlji kako bi se zadovoljila sve veća potražnja.
Tvrtka procjenjuje da bi visokokvalitetni materijali za elektroniku izrađeni u svemiru mogli doseći vrijednost i do 52 milijuna eura po kilogramu, što daleko nadmašuje troškove lansiranja u orbitu. No kako bi sigurno vratili tako vrijedan teret na Zemlju, Space Forge morao je dizajnirati vlastiti lagani toplinski štit, sposoban izdržati ekstremne temperature povratka kroz atmosferu.
Taj se sustav zove Pridwen, po legendarnom štitu kralja Arthura, a presavijen je poput origamija i smješten u malu kapsulu sve dok nije potreban. Kad se aktivira, otvara se poput kišobrana da bi zaštitio satelit i usporio njegovo spuštanje do laganog pljuskanja u oceanu, gdje ga potom preuzimaju.
ForgeStar-1 pionirski je projekt koji bi mogao pokrenuti potpuno novu industriju. Prema Nafeesi Dajdi iz organizacije Satellite Applications Catapult, koja podržava svemirske startupove, potencijal je ogroman - od jačih metalnih legura do učinkovitijih lijekova protiv raka, sve bi se to moglo u budućnosti proizvoditi u svemiru, piše Sky News.
'Svemir nam nudi jedinstveno okruženje, mikrogravitaciju, u kojoj možemo raditi stvari koje su jednostavno nemoguće na Zemlji', rekla je Dajda. 'Koliko bi ovo moglo biti veliko za Ujedinjeno Kraljevstvo? Ogromno. Procjenjujemo da je potencijal vrijedan oko 20 milijardi funti za britansko gospodarstvo u sljedećih deset godina.'
Dok se tim u sjedištu Space Forgea priprema za lansiranje satelita, osjećaji su pomiješani - od uzbuđenja do nervoze. Priča podsjeća na uspone iz Silicijske doline, a Joshua Western kaže da pokazuje što mogu postići dvojica entuzijasta koja su krenula iz garaže.
'To pokazuje što je moguće kad se spoje ideja, tehnologija i trud – čak i ako sve počne kao razgovor u pubu. Danas u Velikoj Britaniji postoji optimizam oko tehnologije koji nismo uvijek imali. Novi život ulazi u našu industrijsku bazu, posebno u inženjerstvu, unatoč svim izazovima s kojima se trenutačno suočavamo.'