Niti jedno računalo ne radi vječno, pa tako ni laptopi. Bez obzira na to koliko ih platili i tko ih proizvodi, prijenosna računala će se s vremenom početi kvariti. Evo kako možete lakše procijeniti je li vrijeme za novo računalo ili odlazak na servis
Prijenosna računala u prosjeku traju četiri do pet godina, ali njihova dugovječnost ovisi o više faktora, uključujući kvalitetu izrade, način korištenja i održavanje. Prva komponenta koja počinje pokazivati znakove zamora je baterija. Dok se klasična stolna račnula mogu lakše popravljati i nadograđivati, laptopi dolaze s komponentama koje se brže troše te čija zamjena obično više košta.
Najveća prednost prijenosnih računala - njihova prenosivost - istovremeno je i razlog njihove kraće trajnosti. Manje kućište znači da su komponente smještene bliže jedna drugoj, što povećava izloženost toplini, među ostalim. Skupi modeli obično imaju dugotrajnije dijelove, ali čak i oni s vremenom počinju pokazivati slabosti, osobito ako se često koriste.
Znakovi starenja
Jedan od prvih znakova da se laptop troši je sve kraći rad među spajanjima na punjač. S vremenom ćete ga sve češće morati spajati na struju dok će u jednom trenu u cijelosti prestati s napajanjem. Druga komponenta koja se često kvari nakon određenog vremena su sustavi za hlađenje, a usko ih prati i - ekran. Ako se laptop počne pregrijavati, vjerojatno je riječ o problemu s ventilatorima, začepljenim otvorima ili suhom termalnom pastom. Kod zaslona se često pojavljuju mrtvi pikseli ili promjene u boji, što je znak starenja.
Mnogi korisnici vjeruju da MacBook traje dulje od prijenosnika s Windowsima, ali to je djelomična istina. Apple, naime, jednostavno ne nudi jeftine modele poput onih koji se mogu naći u svijetu Windowsa. Kad se usporede uređaji iste cjenovne klase, njihov je vijek trajanja sličan.
Usporavanje, gašenje i popravak
Kada laptop postane prespor, počne se gasiti bez razloga ili pokazuje grafičke greške, to može značiti da je vrijeme za servis, nadogradnju ili zamjenu. Kada je bolje servisirati, a kad je vrijeme za kupnju novog uređaja? Sve ovisi o cijeni - ako troškovi popravka starog laptopa prelaze trećinu trenutne vrijednosti uređaja, većina stručnjaka sugerira da je vrijeme za novi.
No nije sve tako crno. Unatoč svim znakovima starenja vašeg prijenosnika, postoje načini na koje produljiti njegov vijek trajanja. Redovito čišćenje, pažljivo rukovanje, izbjegavanje prolijevanja tekućina, kao i čuvanje uređaja od ekstremnih temperatura pomažu u očuvanju njegove funkcionalnosti.
Servis ili popravak kod kuće?
Ako se pojave problemi, preporučljivo je kontaktirati s ovlaštenim servisom. U velikom broju slučajeva popravke mogu raditi i sami korisnici. Platforme poput iFixIt nude detaljne vodiče i alate za popravak raznih modela laptopa, čime se korisnicima omogućuje da zamijene baterije, nadograde memoriju ili očiste unutrašnjost bez velikih troškova.
U konačnici, koliko će dugo trajati vaš laptop, ovisi o načinu na koji ga koristite, koliko ste spremni uložiti u njegovo održavanje i jeste li otvoreni za osnovne popravke. Premda nijedan uređaj ne traje zauvijek, pažljivim korištenjem i povremenim nadogradnjama moguće je izvući maksimum iz svakog prijenosnika.