Filteri nisu zlo. Mogu biti zabavni i neobični ako ih koristite na pravoj vrsti fotografije. Ali, njihovim korištenjem gubite ponešto od iskrenosti i neposrednosti izvorne fotografije
Filtere je lako postaviti i mogu poboljšati fotografije u nekoliko klikova. Ali, mogu i uništiti dobru fotku brže od lošeg osvjetljenja. Gotovo je nemoguće s njima dobiti dojam prirodnosti i stvarnosti, prisutan na fotografijama bez filtera.
To, naravno, ne znači kako filteri nemaju svrhu i smisao. No, činjenica je kako u pravilu previše ispeglaju fotografiju, pa više izgleda kao reklama nego trenutak kojeg ćemo se rado prisjećati.
Stoga ne čudi što je pokret #nofilter privukao je pozornost diljem svijeta. Mnogi fotografi počinju cijeniti jednostavnost i iskrenost u svom radu.
Kako snimati bolje fotografije bez oslanjanja na filtere?
Evo nekoliko savjeta i preporuka kako upotrijebiti postavke i značajke foto aparata kako bi dobili prirodnije, toplije i neposrednije fotografije.
1) Obratite pozornost na prirodno svjetlo
Svjetlo je ključno za dobru fotografiju. Strateška upotreba svjetla smanjuje potrebu za naknadnom obradom.
Topli tonovi zlatnog sata mogu prekrasno pojačati čak i obične snimke. Koristite rana jutra ili rane večeri neposredno prije zalaska sunca kad god je to moguće. Također, izbjegavajte jako podnevno sunce. Čak je i kišne dane moguće iskoristiti ako počnete kreativno razmišljati o tome.
2) Upoznajte svoj foto aparat
Čak i ako kamera pametnog telefona puno toga radi u automatskom načinu rada, možete fokusirati i prilagoditi ekspoziciju.
Kucnite zaslon kako biste postavili fokus. Zatim povucite prstom gore ili dolje kako biste ručno prilagodili ekspoziciju. To pomaže u sprječavanju pretjeranih istaknutih dijelova i čuva detalje netaknutima.
3) Koristite mrežu za kompoziciju
U postavkama foto aparata uključite mrežu s linijama pomoćnicama na zaslonu ili tražilu.
Pravilo trećina jednostavan je način pozicioniranja subjekta vaših fotografija. Čista kompozicija stvara sliku kojoj kasnije nije potrebno previše uređivanja.
4) Savladajte zadane značajke uređivanja
Uređivanje nije isto što i filtriranje. Namještanje svjetline, kontrasta, balansa bijele i oštrine može izvući najbolje iz vaše fotografije. Softver kamere pametnog telefona digitalno poboljšava slike, ali je i dalje to čini nježnije nego filter.
Aplikacija Photos za operativni sustav iOS ima korisne značajke za fino namještanje slike. Suptilne prilagodbe mogu poboljšati fotografije umjesto korištenja filtera za njihovu transformaciju.
Do određene mjere možete i zaustaviti kameru iPhonea u automatskom poboljšavaju fotografije.
5) Prigrlite nesavršenost
Ne mora svaka fotografija biti 'spremna za Instagram'. Dovoljno je ovjekovječiti trenutak, učiniti kao da će stalno biti živ, piše Make Use Of.