Planirate iskoristiti sezonu popusta i nabaviti pametni televizor? Evo na što trebate obratiti pozornost
Za razliku od običnih, pametni televizori povezani su s internetom, što znači kako su izloženi sličnim sigurnosnim rizicima kao računala i pametni telefoni.
Na žalost, proizvođačima tih uređaja sigurnost često nije na prvom mjestu. Evo na što su upozorili iz američke agencije FBI.
KUKU LELE
Pobrojali smo četiri načina na koja ćete garantirano uspjeti uništiti svoj laptop
Osim što proizvođači i razvojni programeri mogu, koristeći ugrađeni mikrofon i kameru, prisluškivati što govorite i pratiti što radite, vaš pametni televizor može omogućiti pristup vašem internetskom preusmjerivaču (routeru).
Napadi i preuzimanja kontrole nad pametnim televizorima zasad su rijetki, ali su prisutni. Nedavno smo imali prilike vidjeti kako je moguće upasti u Googleov Chromecast i zlorabiti ga za prikaz video zapisa tisućama gledatelja.
U američkoj obavještajnoj agenciji CIA-i razvili su više načina kako neovlašteno preuzeti kontrolu nad pametnim televizorom, što im je potom netko ukrao i objavio na WIkiLeaksu.
Podaci na udaru
Pošto svaki pametni televizor dolazi s vlastitim softverom, često se može dogoditi da vaš uređaj neće dobiti redovne, pa ni pravodobne sigurnosne nadogradnje.
Također, vaš pametni televizor prikuplja prilično veliku količinu podataka o vama. Problem je toliko narastao da je proizvođač televizora Vizio morao platiti globu od 2,2 milijuna američkih dolara nakon što je uhvaćen u potajnom prikupljanju podataka.
Ako ne koristite kameru vašeg televizora prelijepite ju crnom trakom, savjetuju u FBI-ju. Redovno nadograđujte softver i pomno pročitajte politiku zaštite privatnosti kako bi bili svjesni što sve može, piše Tech Crunch.