Snažan potres jačine 7 stupnjeva pogodio je u srijedu ujutro Meksiko, a dok se tlo treslo, istovremeno je nebo nad Acapulcom bilo obasjano neobičnim svjetlom nalik munjama
Fenomen svjetala koja obasjavaju nebo nakon ili za vrijeme potresa rijedak je, no u Meksiku je već zabilježen, i to nakon potresa jačine 8,1 stupanj koji je to područje pogodio 2017. godine. Pojava tih svjetala, koje se nakon 2017. godine u javnosti često nazivalo meksičkim svjetlima potresa, znanstvenicima zadaje glavobolje već stotinama godinama i teško ju je objasniti, piše Dnevnik.hr.
Svjetla mogu imati 'mnogo različitih oblika, oblika i boja', rekao je 2014. godine za National Geographic Friedemann Freund, profesor fizike na Sveučilištu San Jose State i viši istraživač u NASA-inom istraživačkom centru Ames.
Freund je sa suradnicima proučavao 65 izvještaja o takvim svjetlima koji datiraju čak iz 1600. godine. Zaključili su da su svjetla uzrokovana električnim nabojima aktiviranim u određenim vrstama stijena tijekom seizmičke aktivnosti.
'Kao da ste uključili bateriju u Zemljinoj kori', napisali su u svom istraživanju kojim su zaključili da se takozvana potresna svjetla pojavljuju u 0,5 posto svih potresa na zemlji, navodi National Geographic.
Neka druga istraživanja navode da bljeskovi nastaju jer pomicanje tektonskih ploča stvara takozvani piezoelektrični učinak, što znači da stijene koje nose kvarc pod pritiskom proizvode jaka električna polja.
Unatoč dosadašnjim istraživanjama, znanstvenici nisu sigurni u kojim točno uvjetima mogu nastati ovakvi bljeskovi tijekom potresa.