Američki informatički div Google objavio je smjernice za primjenu tehnologije, uključujući i obvezu da neće koristiti umjetnu inteligenciju u oružanim sustavima
Kompanija se suočila s valom nezadovoljstva radnika i aktivista zbog ugovora s američkom vojskom te su prošlog tjedna objavili da ga neće produljiti.
U četvrtak je izvršni direktor Sundar Pichai iznio i sedam principa primjene umjetne inteligencije koje će Google ubuduće slijediti.
Tako buduće namjeravaju sofisticiranu tehnologiju koja oponaša ljudsko ponašanje koristiti kako bi 'pomogli ljudima u rješavanju urgentnih problema', poput predviđanja požara, pomoći poljoprivrednicima, dijagnosticiranja bolesti i sprečavanja sljepoće.
'Shvaćamo da tako moćna tehnologija otvara podjednako važna pitanja o njezinoj primjeni', istaknuo je Pichai na blogu.
'Razvoj i upotreba umjetne inteligencije značajno će utjecati na društvo u budućnosti. Smatramo da je naša odgovornost kao lidera na tom području da to jasno kažemo', poručio je.
Googleovi programi u segmentu umjetne inteligencije bit će osmišljeni kako bi se kreirale aplikacije koje će biti od koristi društvu i kako bi se izbjeglo stvaranje ili učvršćivanje nepravedne nejednakosti, naglasio je Googleov čelnik.
Načela također predviđaju prioritet sigurnosti pri kreiranju i testiranju aplikacija koje bi trebale 'odgovarati ljudima' i 'uključivati načela zaštite privatnosti'.
Iz Googlea najavljuju i da će izbjegavati upotrebu tehnologija 'koje su općenito štetne ili postoje šanse da bi mogle biti štetne', napisao Pichai na blogu.
To znači da će se izbjegavati 'oružje i druge tehnologije čija je glavna svrha ili primjena izazivanje ozljeda ili izravno omogućavanje nanošenja ozljeda ljudima', kao i sustavi koji 'prikupljaju ili koriste informacije za potrebe nadzora neusklađenog s međunarodno prihvaćenim normama".
Google će također zabraniti upotrebu tehnologija 'čija je svrha u suprotnosti sa široko prihvaćenim načelima međunarodnih zakona i ljudskih prava', najavljuje njegov čelnik.
Dodaje ipak da iako Google neće koristiti umjetnu inteligenciju u oružanim sustavima, 'nastavit ćemo surađivati s vladama i vojskom na mnogim drugim područjima', poput kibernetičke sigurnosti, obuke i potrage i spašavanja.
Zaklada za elektronske granice (EFF) predvodila je otpor spornom Googleovom ugovoru s američkim ministarstvom obrane na projektu Maven a sada su izrazili zadovoljstvo novoobjavljenim smjernicama, ustvrdivši da predstavljaju 'veliku pobjedu za načela etične primjene umjetne inteligencije'.
'Čestitamo Googleovim radnicima i drugima koji su uložili velike napore kako bi uvjerili kompaniju da odustane od rada na Mavenu', objavio je EFF na Twitteru.
Mediji su izvijestili da su u Googleu naznačili da neće obnoviti ugovor vrijedan 10 milijuna dolara nakon što su se suočili s peticijom koju su potpisali deseci tisuća radnika.
Smatra se ipak da konkuriraju drugim tehnološkim divovima, poput Amazona i Microsofta, za unosne ugovore s američkom vladom, uključujući i vojsku i obavještajne agencije, u segmentu 'računalnih usluga u oblaku', napominje AFP.