OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obavještajnim i obrambenim agencijama ne dopuštaju korištenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, suradnja postoji
Vodeće tvrtke za razvoj umjetne inteligencije nalaze se pred dvojbom: kako povećati učinkovitost Pentagona, a da pritom njihovi proizvodi ne ubijaju ljude.
Kako piše Tech Crunch, njihovi alati trenutno daju američkom Ministarstvu obrane 'značajnu prednost' u identificiranju, praćenju i procjeni prijetnji, što skraćuje vrijeme potrebno za izvršenje koraka u sklopu lanca ubijanja.
Lanac ubijanja je vojni termin koji opisuje proces prepoznavanja, praćenja i uklanjanja prijetnji. Može uključivati, između ostalog, složen sustav senzora, platformi i oružja. Generativna umjetna inteligencija korisna je tijekom faza planiranja i strategije.
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno su američkim obavještajnim i obrambenim agencijama jasno stavili do znanja kako ne dopuštaju korištenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima.
Ali, to se nije pokazalo kao značajna prepreka za suradnju.
Nema oružja bez ljudi?
Meta se dogovorila s Lockheedom Martinom i Boozom Allenom oko korištenja modela Lllama. Istog mjeseca Anthropic se udružio s Palantirom, da bi u prosincu OpenAI postigao sličan ugovor s Andurilom. Cohere je svoje modele implementirao u Palantirove sustave.
Moguće je kako će tvrtke iz Silicijske doline s vremenom omogućiti veći opseg korištenja umjetne inteligencije u vojne svrhe. Primjerice, može biti korisna za vojne igre i druge simulacije.
Prošle godine deseci zaposlenika Amazona i Googlea otpušteni su i uhićeni nakon što su prosvjedovali protiv vojnih ugovora tih tvrtki s Izraelom, u sklopu projekta Nimbus.
Zajednica koja razvija umjetnu inteligenciju bila je u tom pogledu puno manje glasna.
Šef Anthropica Dario Amodei nedavno je izjavio kako nema smisla ustrajati na poziciji kako umjetna inteligencija neće nikad biti korištena za obranu i obavještajni rad. Uvjeren je kako treba pronaći rješenje koje je između krajnosti i koje će omogućiti odgovoran pristup tom osjetljivom pitanju.
Neki tvrde kako američka vojska već ima oružje temeljeno na umjetnoj inteligenciji.
Izvršni direktor Andurila Palmer Luckey nedavno je na X -u napomenuo kako američka vojska ima dugu povijest kupovine i korištenja autonomnih sustava oružja kao što je CIWS. Njihovo korištenje je izričito regulirano pravilima koja nije moguće izbjeći, dodao je.
Ipak, čini se kako zasad nema smrtonosnih platformi u koje nisu uključeni ljudi, niti je to u planu u dogledno vrijeme.