Aplikaciju je prvotno razvio BlackBerry, a Sky Global pretvorio u domišljat i tehnološki zatvoren sustav za razmjenu poruka koji su koristili kriminalci diljem svijeta
Policija i Uskok u četvrtak su pokrenuli dvije povezane akcije protiv nekoliko desetaka osumnjičenih za zlouporabu droga na području više policijskih uprava, u kojima sudjeluje čak 250 policajaca. Zanimljiv dio priče s tehnološke strane aplikacija je koju su koristili kriminalci pod imenom Sky ECC. Evo kako ona funkcionira.
Sky ECC, alat u rukama tehnološki osviještenih negativaca
Sky ECC je, kao i WhatsApp, vrsta kriptirane aplikacije specijalizirane za sigurnu razmjenu poruka. Njezini korijeni potiču još iz ere BlackBerryja, koji je izvorno radio na ranim verzijama, kao i kompanije po kojoj je sama aplikacija dobila ime - Sky Global. Ona je u određenim krugovima doživjela velik uspjeh te je kasnije bila modificirana kako bi se mogla koristiti na ostalim platformama, odnosno Nokiji, Appleovom iPhoneu i određenom broju mobitela koje pokreće Android.
Trik je u tome što ona ima vrlo ograničeno djelovanje, odnosno nemoguće ju je instalirati na baš svaki telefon. Kao i većini aplikacija sumnjivog karaktera, tvrtki je na put stao FBI 'zaplijenivši' službenu stranicu, a za njenog direktora izdan je nalog za uhićenje. Policija se tim činom domogla, piše izvor France24, milijuna poruka koje je trebalo probrati.
Catherine De Bolle iz Europola uspoređuje iskustvo prebiranja po porukama sa sjedenjem za stolom s kriminalcima - uz ubojstva, pogubljenja uživo i komentare gledatelja.
Kako je aplikacija funkcionirala?
Za korištenje Sky ECC-a trebalo je platiti, a cijena je bila prilično paprena. Prema objavi Dnevnog avaza, za članstvo od tri, šest ili dvanaest mjeseci izdvajalo se od 600 do 2200 eura. Naime aplikaciju je uglavnom koristio kriminalni milje - uključujući članove velikih kriminalnih organizacija.
Riječ je o, piše izvor, zatvorenom tehnološkom ekosustavu koji zahtijeva kupovinu specijalnog smartfona ili mobilnog telefona, nakon čega korisnik dobiva upute za korištenje, mogućnost kreiranja naloga te pokretanja i korištenja aplikacije, a ona je zbog svoje prirode obično skrivena pod krinkom nenametljive ikone, poput one za aplikaciju kalkulatora. Kao i WhatsApp, imala je opciju automatskog brisanja poruka nakon određenog vremena te sigurnosnu mjeru autodestrukcije poruke ako korisnik upiše pogrešnu šifru. Glavni alat je, doduše, sustav kojim su se štitile poruke.
Duboka enkripcija i 'minirane' poruke
Kako je riječ o, ponovimo, tehnološki zatvorenom ekosustavu, to znači da je korisnik birao SIM karticu i uzeo bi potpuno nov i specijalno modificirani uređaj pomoću kojeg se ispunjavaju sigurnosni zahtjevi i pristup zatvorenoj mreži Sky.
Kad korisnik dobije telefon, karticu i ugovor, instalira aplikaciju na uređaj praćenjem specijalnih uputa, a one dolaze uz licencu. Osiguranje aplikacije išlo je do razine obrane pri uhićenju. Ako bi korisnik policiji dao namjerno postavljenu 'lažnu' lozinku, aplikacija i sve poruke automatski bi se brisale, a Sky Global bi digitalnim putem bio obaviješten da je uređaj ugrožen, piše izvor.
Što se enkripcije tiče, izvor nalaže da su sve fotografije i glasovne poruke bile šifrirane 521-bitnim ECC-om, što znači da su u velikoj mjeri bile zaštićene.