TEHNO SAVJETI

Pet trikova kako složiti odlično računalo za igranje

05.10.2019 u 20:24

Bionic
Reading

Slaganje stolnog računala za igranje može biti zabavno ili frustrirajuće, ovisno o pristupu kojeg ste odabrali i okolnosti u kojima se nalazite. Evo savjeta kako početi i na što obratiti pozornost

Donosimo pregled savjeta i trikova koje svakako trebate uzeti u obzir ukoliko se spremate sami složiti stolno računalo namijenjeno igranju igara.

1. Nisu svi procesori jednaki

Čak i ako su u istoj kategoriji, zbog manjih razlika u procesu proizvodnje neki su čipovi malo bolji od drugih. Stoga kad kupujete procesor kojeg je moguće overclockati (natjerati na postizanje radnog takta većeg od tvornički predviđenog) ulazite u nešto što se naziva silicijskom lutrijom.

Ukratko, nadate se kako ste kupili jedno od boljih izdanja tog konkretnog modela procesora. Čak i mala razlika u kvaliteti može značiti veliku razliku u performansama.

Pritom se ne morate oslanjati na puku sreću. Naime, postoje tvrtke koje kupuju procesore, testiraju ih kako bi provjerile koliki radni takt mogu postići i potom ih prodaju ljudima koji sami slažu stolna računala. Među njima su Silicon Lottery, Overclockers UK, Caseking...

ZA IGRAČE

Izabrali smo sedam tipkovnica stvorenih za najžešći PC gejming

Pogledaj galeriju

Naravno, ti procesori bit će skuplji nego njihova redovna izdanja. Jeste li spremni platiti za to ili ćete radije razliku preusmjeriti u nešto drugo, to je vaša odluka.

Ima li se smisla upuštati u nabavku takve opreme ovisi i o tome kakvu konfiguraciju slažete, kao i o kojem se procesoru radi. Ponekad će, primjerice, biti isplativije kupiti jači i brži procesor.

Izbor će vam suziti i to što morate nabaviti određenu vrstu matične ploče, koja će moći podržati ono što ste zamislili.

2. Ne štedite na ostalim komponentama

Za PC namijenjen igrama ključne komponente svakako su procesor, grafička kartica, matična ploča, RAM i memorija za pohranu. Na njih ćete gotovo sigurno potrošiti najveći dio novca pri slaganju gamerskog računala.

Ali, to ne znači kako ostale komponente trebaju biti najjeftinije do kojih možete doći. Upravo suprotno: važno je nabaviti i kvalitetno kućište te napajanje za vaše računalo.

Nekvalitetno napajanje može dovesti do problema u radu računala ako se ne može nositi s povećanim zahtjevima overclockanog procesora, mrcine od grafičke kartice i drugih nabrijanih komponenti. Uvijek pri kupnji napajanja računajte na više no što su neposredne potrebe računala.

Jeftini modeli također mogu biti nepouzdani ili uništiti neke od skupljih komponenti.

To, naravno, ne znači kako morate kupiti najskuplje dostupno napajanje. Procijenite potrebe stroja kojeg slažete i nabavite barem 25 posto jače napajanje, po mogućnosti barem s oznakom 80+ Bronze.

VIDEOIGRE

Gejmeri, pažnja! Ovo su najbolji naslovi koje ćemo zaigrati prije kraja godine

Pogledaj galeriju

3. Pripazite na kućište

Slična preporuka vrijedi i za kućište: nabavite veće no što realno trebate u danom trenutku. Ne samo što će biti više prostora za komponente, već ćete dobiti i više manevarskog prostora za slaganje kabela. To je važno jer omogućava bolji protok zraka kroz kućište, a time i učinkovitije hlađenje ključnih komponenti.

Ako ipak nabavljate manje kućište, razmislite o grafičkoj kartici koja izbacuje toplinu kroz stražnju ploču i van kućišta.

Zaštitite usisne ventilatore filterima za prašinu i nabavite komprimirani zrak kako bi redovno mogli čistiti računalo od nje. Prije čišćenja svakako isključite računalo, a tijekom čišćenja budite oprezni i nježni.

4. Pitajte stručnjake za savjet

Odlučili ste se, znate koje komponente želite za vašu PC konfiguraciju? Odlično. Pronađite forum online gdje se okupljaju zaljubljenici u igre s tehnološkim znanjima, objavite popis komponenti i pitajte ih za mišljenje. Ponovite postupak više puta, ako je moguće.

Moguće je kako ste od prve uboli idealnu kombinaciju komponenti, ali izglednije je kako ćete dobiti bar nekoliko korisnih savjeta koji bi vam mogli uštedjeti trud i muku te poštedjeti bar malo novčanik.

5. I softver je važan

Nakon što ste riješili hardverska pitanja pozabavite se i softverom. Upogonite alat kao što su HWiNFO ili CPU-Z za praćenje izvedbe vaših komponenti i pravovremeno uočavanje mogućih problema.

Prime95 je koristan alat za stres testove i provjeru stabilnosti procesora, a MSI Afterburner će vam pomoći pri overclockanju grafičke kartice i finom namještanju brzine rashladnog ventilatora na grafičkom čipu.