Ove godine u Samsungovom odjelu mobilne industrije sve su karte bacili na novu generaciju top modela mobitela pod brendom Galaxy. Uskoro nam dolaze Samsung Galaxy S6 i S6 Edge, a za ovu priliku isprobali smo potonji te ponešto skuplji model uređaja
Početkom ožujka Samsung je predstavio javnosti svoja dva top modela - Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge. 'Samsung novim modelima pametnih telefona Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge najavljuje novu eru mobilne telefonije', izjavio je J.K. Shin, predsjednik Uprave i voditelj Odjela IT i mobilnih komunikacija tvrtke Samsung Electronics, prilikom predstavljanja. 'Osluškujući potrebe naših korisnika, kontinuirano težimo novim tehnologijama i idejama. Uz nov dizajn, jaku mrežu partnera i nove usluge, pametni telefoni Samsung Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge osiguravaju vrhunsko korisničko iskustvo', dodao je.
Isprobali smo model Galaxy S6 Edge i naše dojmove o njemu možete pročitati u nastavku.
Odmak od dosadašnjeg dizajna
Što se tiče hardvera koji Samsung već godinama pakira u svoje top modele uređaja, kompaniji se nikada nije imalo što zamjeriti - sve što je trenutno dostupno na tržištu Samsung je ugrađivao u svoje uređaje. S druge strane, izgled i dojam koji oni ostavljaju prilično je individualna stvar, no mnogi, pa tako i mi, kompaniji smo zamjerali korištenje naizgled jeftine plastike. Jasno, Samsung se trudio učiniti tu plastiku što elegantnijom, i to mu je polazilo za rukom, no direktan konkurent Apple odabirom drugačijih materijala uvijek je poentirao u ovom segmentu. E pa ne više.
Samsung Galaxy S6 Edge izrađen je od metala i stakla, uklopljenih u prilično seksi izdanje. Prednja strana uređaja rezervirana je za uobičajene stavke - zaslon, hardversku tipku za upravljanje uređajem, koja ujedno skriva senzor otiska prsta, dvije kapacitivne tipke (back i menu), prednju kamericu, senzore, notifikacijsku ‘lampicu’ te zvučnik (slušalicu). Bočne stranice donose tipku za gašenje/paljenje uređaja te one za pojačavanje, odnosno stišavanje glasnoće.
S gornje strane Samsung je u Galaxy S6 Edge smjestio utor za nanoSIM karticu, dodatni mikrofon, a s donje strane rešetku zvučnika, microUSB utor te utor za slušalice.
Stražnja je pak rezervirana za odličnu kameru, LED bljeskalicu, senzor o kojem će kasnije biti nešto više riječi te neizostavan Samsungov logotip. Jednako kao i prednja, stražnja strana prekrivena je zaštitom Gorila Glass 4, uz blago zaobljene bočne stijenke s prednje strane, zbog čega je uređaj dobio oznaku ‘Edge’. Osim same estetske vrijednosti, bočne zaobljene stijenke imaju dodatnu funkcionalnost, no i o ovoj komponenti nešto kasnije.
Metalni dijelovi odlično se uklapaju u opći dojam o mobitelu i, bez obzira na osobne preferencije, gotovo smo sigurni da će se nova generacija iz serijala S u top kategoriji dopasti gotovo svakome. Eleganciji pridonose zaobljeni bočni rubovi uređaja, što ujedno stvara dojam da je mobitel tanji no što jest u stvarnosti.
Stražnja staklena stijenka na verziji uređaja s tamnim pokrovom mamac je za fleke i otiske prstiju, no njih je lako moguće ukloniti te to ne bismo isticali kao nedostatak uređaja.
Ukupno gledajući, Samsung Galaxy S6 Edge pun je pogodak i, što se vizualnog dijela tiče, nikako nećete pogriješiti. Koliko god možda sljedeća tvrdnja zvučala plitko i površno, SGS6 Edge napokon djeluje ‘skupo’, što uostalom očekujemo od uređaja za čiju nabavku je potrebno izdvojiti gotovo dvije prosječne plaće u Hrvatskoj.
Zaslon - najbolji od najboljih
Lani je vodeću poziciju po kvaliteti prikaza nosio također Samsungov uređaj, Galaxy Note 4, pa je lako zaključiti da je južnokorejski div ostao na prvoj poziciji prilikom razvoja OLED tehnologija. Ekrani koje koriste S6 i S6 Edge potpuno su pomakli granice po pitanju gustoće piksela (2.560 puta 1.440 na dijagonali od 5.1"), kvalitete prikaza boja (za 27 posto bolje od prethodnika), osvjetljenja (12-postotno poboljšanje), čitljivosti i - što je važnije za OLED tehnologiju - potrošnje energije. Kad je energetska učinkovitost u pitanju, nova generacija OLED ekrana iz Samsunga donosi 20-postotno poboljšanje.
Ono najbolje od svega je podatak da prema svim obavljenim profesionalnim testovima ugrađena QHD razlučivost u ovom mobitelu gotovo pa nimalo ne utječe na ugrađenu bateriju. Ipak, suludo visoka razlučivost od 2.560 puta 1.440 piksela (577ppi!) uzima svoj danak kad su u pitanju performanse. Mobilni čip Exynos 7420 itekako je moćan i brži od mnogih konkurenata - ali samo kad je riječ o sirovim rezultatima u nekim segmentima (rezultati testova s više procesorskih jezgri i sl.). Kad je posrijedi grafika, stvari nisu toliko dobre.
Prema GFXBench testu, koji koristi grafiku iz naprednih naslova igara i time pruža koliko-toliko realan pogled na performanse uređaja u pogonu, Galaxy S6 i S6 Edge ne samo da su završili lošije od Appleovih iPhonea 6 i 6 Plus, već i od starog iPhonea 5s. U nekim testovima (OpenGL ES 3.0 3D) Galaxy S6 je prikazivao jedva 15 fps, što je tek djelić onoga što mogu uređaji iz Cupertina.
Dok su novi OLED ekrani itekako energetski učinkoviti i kvalitetni, mobilni čipovi današnjice uistinu teško nose teret sirove količine piksela koje valja upogoniti. Tako iPhone 6 treba upogoniti tri puta manje piksela od novih Galaxyja, pa ne čude pretjerano rezultati u nativnoj razlučivosti. Kakav bi rezultat Samsungovi uređaji mogli polučiti na 1080p ekranima, potrošači mogu (za sada) tek sanjati o tome, a o potrošnji baterije da se i ne govori.
Kad smo već kod hardvera
Samsungov novi čipset Exynos 7420 ima osam CPU jezgri, koristi brzu grafiku Mali T760, uz 3GB još brže LPDDR4 memorije. Osnovni model mobitela Samsung Galaxy S6 Edge opremljen je s 32 GB flash memorije, a snažniji sa 128 GB. Uređaji više ne posjeduju utor za dodatnu memorijsku karticu. Značajan je i podatak da je testni uređaj koji smo isprobali na AnTuTu benchmarku postigao impresivnih gotovo 70.000 bodova.
Mobitel radi baš onako kako smo i navikli od Samsungovih top modela - ugodno, besprijekorno i bez ikakvih problema, trzanja i sličnog, i to štogod da radili - igrali se, bezbrižno surfali bespućima internetskog prostora ili koristili svoje omiljene aplikacije.
Ugrađena baterija kapaciteta je 2.600 mAh, što je nešto slabije od ranijih verzija (konkretno, S5 ima bateriju kapaciteta 2.800 mAh), no i ugrađeni, ranije spomenuti procesor znatno je štedljiviji, tako da dođe na isto.
Koristite li svoj uređaj u punom pogonu, koristeći sve njegove mogućnosti, baterija će vam trajati jedan dan i tu nitko ne može ništa učiniti, a nešto umjerenijim korištenjem vijek trajanja produljit ćete i na drugi dan.
A softver?
Samsung je u novoj generaciji svojih mobitela znatno olakšao sučelje TouchWiz te izbacio cijeli niz inače predinstaliranih aplikacija. Odmah pri paljenju uređaj će vam se nadograditi na najnoviji Android u verziji 5.0.2, o kojem ne treba previše trošiti riječi.
Autoru teksta nikako ne sjeda Samsungov launcher pa je on momentalno zamijenjen launcherom Google Now, no to je ionako stvar osobnog ukusa.
Samsung je održao obećanje te uređaj nije nakrcao gomilom bloatwarea, tako da će vas dočekati tek S Health kojim možete pratiti svoje tjelesne aktivnosti te si povremeno senzorom uz kamericu izmjeriti otkucaje srca, S Planer aplikacija, Skype, OneDrive, OneNote te još ponešto. Uređaj dakle nije potpuno ‘slobodan’, no nije ni zatrpan nepotrebnim i manje potrebnim aplikacijama kao što su to u Samsungu, ali i ostali proizvođači, voljeli raditi.
Bočni rubovi na Galaxyju S6 Edge nisu ovdje samo zbog estetike. Ako baš želite, na njima možete uključiti dodatne informacije za koje želite da se prikazuju, poput do maksimalno pet različitih kontakata, tj. njihove aktivnosti, propuštene pozive, određene notifikacije s društvenih mreža i slične podatke.
Kamera
Ugrađena kamerica sadrži Sonyjev senzor IMX240, supersvijetlu leću s optikom F1.9 te znatno unaprijeđen softver same kamere. U uvjetima slabijeg osvjetljenja ona ima manje šuma, boje i kontrast na danjem svjetlu su impresivni, a nećemo pretjerati ni kad kažemo da Galaxy S6 Edge trenutno ima jednu od najboljih kamera među uređajima s Androidom.
Svakako pogledajte i videoisječak kojim će vam Samsung pokazati što se sve krije unutar uređaja Galaxy S6 Edge.
Zaključak
Dok Sony, LG i ostali ne predstave svoje uređaje u kategoriji top modela, bez ikakve zadrške možemo reći da je Samsung Galaxy S6 Edge najbolji mobitel s Androidom na tržištu. Preporučene maloprodajne cijene kretat će se od 5.999 kuna za Galaxy S6 u inačici s 32 gigabajta do 8.499 kuna za Galaxy S6 Edge u inačici sa 128 gigabajta podatkovnog prostora.
Hrvatski Telekom otvorio je predbilježbe za mobitele Samsung Galaxy S6 i S6 Edge, a u njegovoj ponudi uređaje je moguće nabaviti za već od 2.198 kuna
SPECIFIKACIJE:
Samsung Galaxy S6 edge
Operativni sustav: Android 5.0.2 Lollipop
Ekran: 5.1″, AMOLED, 2.560 x 1.440
Dimenzija i masa: 142.1 x 70.1 x 7.0 mm, 132 g
Čipset: Samsung Exynos 7420, octa core, 4×2.1 GHz + 4×1.5 GHz, Mali T760 GPU
Baterija: 2.600 mAh, neizmjenjiva
Memorija: 32 GB, 128 GB
RAM: 3 GB LPDDR4
Kamera: 16 MP / 5 MP, F1.9, optička stabilizacija, video 1080p / UHD
Povezivost: Wifi 802.11 b/g/n, Wifi, DLNA, A-GPS, Bluetooth 4.0, NFC
Cijena: od 2.189 kuna u ponudi HT-a