UPITNA POUZDANOST

Sve je više incidenata vezanih uz litijske baterije. Zašto tako često eksplodiraju?

15.11.2024 u 15:00

Bionic
Reading

Sve veći broj incidenata vezanih uz litijske baterije donosi u pitanje njihovu pouzdanost. Problem je, doduše, da ih imamo posvuda oko nas i koristimo ih u skoro svakom djeliću naših života

Požari uzrokovani litij-ionskim baterijama postaju značajan sigurnosni problem u Australiji, s nedavnim incidentima koji naglašavaju njihovu opasnost. U Sydneyju, požar u kući povezan je s neispravnom baterijom e-romobila, dok je sličan incident u Brisbaneu izazvao požar u stanu.

Vatrogasne službe, uključujući Fire and Rescue NSW, litij-ionske baterije nazivaju 'najbrže rastućim rizikom od požara,' s više od 270 incidenata prijavljenih 2023. godine. Slični trendovi zabilježeni su u Victoriji i Queenslandu, gdje su požari povezani s baterijama postali svakodnevni.

Gdje ih možemo pronaći i koje rizike predstavljaju?

Litij-ionske baterije naširoko se koriste u uređajima poput mobilnih telefona, prijenosnih računala, e-romobila, e-bicikala i električnih vozila, kao i u velikim sustavima poput Victorian Big Batteryja, a cijenjene su zbog svoje brzine punjenja i energetske učinkovitosti.

Međutim, njihov dizajn uključuje zapaljivu tekuću elektrolitu koja može izazvati požar ako se baterija pregrije, ošteti ili ako postoji tvornička greška. U takvim slučajevima, baterija može ući u stanje takozvanog termalnog bijega, što je brzo, samoodrživo povećanje temperature koje dovodi do intenzivnih požara i ispuštanja otrovnih plinova.

Nekvalitetne baterije i neodobreni punjači glavni su uzročnici ovih incidenata, posebno kod e-romobila i e-bicikala koji nemaju napredne sigurnosne sustave kakve imaju električni automobili. Dok su požari kod električnih vozila poput automobila i kombija rijetki, incidenti s osobnim prijevoznim uređajima češći su zbog nepravilne upotrebe, prepunjavanja ili korištenja jeftinih, nekvalitetnih komponenti.

Kako smanjiti rizik?

Kako bi se smanjili rizici, stručnjaci preporučuju pridržavanje uputa proizvođača, korištenje odobrenih punjača, izbjegavanje prepunjavanja i nadzor uređaja tijekom punjenja. Baterije bi se trebale puniti na nezapaljivim površinama poput betona ili pločica, a ne na zapaljivim materijalima poput tepiha ili kreveta.

Osim toga, nepravilno odlaganje baterija u redovni otpad može izazvati požare na reciklažnim postrojenjima, što naglašava važnost programa za pravilno odlaganje i reciklažu baterija, piše Guardian.

Iako su litij-ionske baterije općenito sigurne kada se pravilno koriste, sve veća učestalost požara naglašava potrebu za podizanjem svijesti, strožom kontrolom kvalitete i strožim propisima za proizvodnju, upotrebu i reciklažu baterija. Ovi koraci ključni su za sigurnost u vrijeme kada ove baterije postaju sve prisutnije u modernom životu.