BITKA ZA PRESTIŽ

Utrka za dominaciju u umjetnoj inteligenciji: Koje zemlje trenutno vode

09.04.2025 u 13:27

Bionic
Reading

Najveći igrač u AI utrci i dalje je SAD, no to vodstvo je zbog žestoke konkurencije svakim danom sve neizvjesnije

Nova analiza sa sveučilišta Stanford otkriva da je globalna utrka u razvoju generativne umjetne inteligencije (GenAI) sve napetija. Dok su Sjedinjene Američke Države i Kina donedavno dominirale, Europa i druge regije svijeta sve se snažnije uključuju, smanjujući tehnološki jaz i stvarajući sve konkurentniji globalni pejzaž. A postati globalni predvodnik u području umjetne inteligencije cilj je Akcijskog plana za kontinent umjetne inteligencije koji je Europska komisija danas pokrenula. >>Pročitajte više<<

Prema najnovijem Izvješću o umjetnoj inteligenciji za 2025. godinu, SAD i dalje prednjači po broju razvijenih značajnih AI modela - njih 40 u 2024. godini, Kina ih bilježi 15 modela, a Europa tri. Kvaliteta kineskih modela posebno se ističe jer su u ključnim testiranjima - poput Massive Multitask Language Understanding (MMLU) koji testira znanje umjetne inteligencije i sposobnost rješavanja problema, te HumanEval koji procjenjuje sposobnosti generiranja koda - gotovo dostigli američke rivale. Autori izvješća navode kako je utrka je tjesnija nego ikad i nitko više nema jasnu prednost.

U svijetu gdje umjetna inteligencija sve više utječe na nacionalnu sigurnost, gospodarstvo, zdravstvo i znanost, pitanje globalnog vodstva postaje ključno. Nakon što je OpenAI krajem 2022. pokrenuo priču s ChatGPT-jem, na sceni su se brzo pojavili i drugi američki tehnološki divovi poput Googlea, Mete, xAI-ja i Anthropica.

No, kineski DeepSeek R1 model izazvao je posebnu pažnju 2024. godine kada je pokazao sličnu razinu sposobnosti kao OpenAI-jev model, ali uz nižu cijenu i visoku razinu dostupnosti. To je dodatno potaknulo natjecanje i pokazalo da Kina više nije samo pratitelj, već ozbiljan konkurent.

Među najaktivnijim organizacijama u razvoju GenAI modela, OpenAI je proizveo sedam značajnih modela, Google šest, a Alibaba četiri. Europski Mistral AI, sa sjedištem u Francuskoj, pozicionirao se na svjetsku AI kartu s tri značajna modela, što je izvrstan rezultat s obzirom na manji opseg resursa u usporedbi s američkim i kineskim gigantima.

Još jedan važan pokazatelj tehnološke moći je broj registriranih AI patenata. Kina je u 2023. godini prednjačila s gotovo 70 posto svih globalnih AI patenata, dok su se Južna Koreja i Luksemburg istaknuli kao vodeći u broju patenata po glavi stanovnika. Luksemburg, iako mala država, pokazuje iznimnu aktivnost u području visoke tehnologije i intelektualnog vlasništva.

Izvješće naglašava da razvoj umjetne inteligencije više nije ekskluzivna domena tehnoloških sila poput SAD-a i Kine. Značajni napreci dolaze i iz regija poput Bliskog istoka, Latinske Amerike i Jugoistočne Azije, što potvrđuje globalnu dimenziju ove tehnološke revolucije, piše Euronews.