Predsjednik Ivo Josipović je u intervju za Jutarnji list sažeo dojmove nakon posjeta Srbiji kazavši da su razgovori generalno bili jako dobri i da je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić - naravno, uz neke stavove s kojima se ne možemo složiti - pokazao iznenađujuću otvorenost i dobru volju
'Nije bilo nikakvih prosvjeda u povodu mog dolaska. Medijska je pozornost bila iznimno velika, posve suprotno od onoga što su tvrdili neki hrvatski mediji. Način na koji su o mom posjetu Srbiji izvijestili pojedini mediji sugerira da u dijelu hrvatske javnosti postoji određen otpor prema bilo kakvom kontaktu sa susjednom državom. U Srbiji takav otpor prema Hrvatskoj nisam primijetio', kazao je Josipović.
Kaže da su jedan drugome otvoreno iznijeli probleme koje žele da se riješe u odnosima između dvije zemlje i smatra to najvećim korakom naprijed ovoga posjeta.
Također je kazao da je razgovor s predstavnicima izbjeglih Srba bio odličan. 'Nisam u njih osjetio ni trunke antagonizma prema Hrvatskoj. Nastupili su kao hrvatski državljani koji očekuju da država riješi postojeće probleme', kazao je Josipović.
Hrvatski predsjednik smatra kako nije istina da ništa u Beogradu nije dogovoreno. 'Dogovorili smo, naprimjer, da se osuđeni Veljko Marić iz lošeg premjesti u bolji zatvor', ukazao je predsjednik i 'lopticu' prebacio na Vladin teren kazavši da njih treba pitati zašto se neke od međuvladinih komisija sastaju vrlo rijetko, neke zadnji put prije dvije godine, i zašto su zaključci najčešće formalne naravi.
Govorio je i pitanju nestalih koje je za Hrvatsku najvažnije pitanje koje traži što hitnije rješavanje. Traga se za još 1.689 osoba, Hrvata i Srba.
'Od toga su 953 osobe nestale početkom 90-ih pa se pretpostavlja da su to većinom, skoro svi, Hrvati. Iz 1995. je 736 nestalih. Smatra se da su to većinom Srbi. Vjerujemo da bi se u vojnim arhivima bivše JNA moglo naći podataka korisnih za rješavanje njihovih sudbina, naročito ako su grobnice izmještane. Predsjednik Nikolić obećao je da će prevrnuti nebo i zemlju, posebice kada je riječ o posmrtnim ostacima preseljenima u Srbiju. Znam da se rade neka iskopavanja. Ako bismo uspjeli riješiti sudbinu većeg broja nestalih osoba, to bi predstavljalo vrlo snažnu političku poruku', kazao je Josipović za Jutarnji.hr.
Beograd je, s druge strane, najviše zainteresiran za sudbinu hrvatske tužbe za genocid.
'Odluka o sudbini tužbe protiv Srbije u nadležnosti je Vlade. Podržat ću Vladu, što god odlučila. U političkim krugovima sigurno postoje elementi straha od mogućih reakcija: ako se tužba povuče, hoće li javnost razumjeti razloge. Ali, da bi se moglo naći političko i moralno opravdanje za jednu takvu gestu - jer je pravno uglavnom jasno kako će taj predmet završiti - potrebno je učiniti dodatne napore, poglavito u rješavanju problema nestalih. Krene li suđenje, obje će se države morati suočiti s mnogim neugodnim stvarima. Ako netko misli da će Sud u Haagu funkcionirati tako da ćemo mi bubati po Srbiji kao da je vreća za boksanje, jako se vara. I druga će strana udarati i, koliko vidim, dobro je pripremljena', naglasio je Josipović.