SAD i Ukrajina su nakon podosta teških pregovora sada izgleda blizu potpisivanja sporazuma o američkom pristupu ukrajinskim nalazištima minerala. Što to znači za Donalda Trumpa?
Kad je Zelenskom prošle godine postalo jasno da će Donald Trump, koji nije bio blagonaklon prema slanju vojne pomoći Ukrajini, postati predsjednik SAD-a, pronicljivo je pred očima novog starog američkog čelnika krenuo mahati bogatim ukrajinskim rezervama rijetkih minerala.
Znao je da je jedini jezik koji Trump govori – trampa. Sad su Kijev i Washington blizu potpisivanja sporazuma o američkom pristupu ukrajinskim nalazištima minerala.
Potpredsjednica ukrajinske vlade Olga Štefanišina rekla je da su jučerašnji pregovori sa SAD-om bili konstruktivni te da su finalizirani svi ključni detalji.
Do ovakvog obrata došlo je niti tjedan dana nakon što se činilo da od sporazuma neće biti ništa. Pale su teške riječi čim je Volodimir Zelenski dao Trumpu do znanja da mu ne može dati polovicu svojih rezervi rijetkih minerala u zamjenu za vojnu pomoć. I tako je 'diktator' Zelenski, kako ga je Trump u ljutnji nazvao, već sutradan poslije razgovora s njegovim posebnim izaslanikom za Ukrajinu 'povratio nadu u uspjeh'.
Koje minerale ima Ukrajina?
Prema procjeni Kijeva, oko pet posto ključnih sirovina svijeta nalazi se u Ukrajini. To uključuje oko 19 milijuna tona rezervi grafita, što prema Ukrajinskoj državnoj agenciji za geološka istraživanja smješta tu zemlju među pet najbogatijih ovim mineralom. Grafit se inače koristi za izradu baterija za električna vozila, piše BBC.
Ukrajina pored toga ima trećinu svih europskih rezervi litija, ključne komponente u današnjim baterijama. A prije ruske invazije imala je udio od sedam posto u globalnoj proizvodnji titana, lakog metala koji se koristi u proizvodnji svega i svačega - od zrakoplova do elektrana.
Ukrajina ima i značajna nalazišta rijetkih zemnih metala. Prema ministarstvu gospodarstva te zemlje, na okupiranim područjima nalaze se sirovine u vrijednosti od 350 milijardi dolara.
Kanadska konzultantska tvrtka za geopolitičke rizike SecDev procijenila je 2022. da je Rusija zauzela 63 posto ukrajinskih rudnika ugljena te polovicu nalazišta mangana, cezija, tantala i rijetkih zemnih metala. Upravo ta činjenica daje dodatnu stratešku i ekonomsku dimenziju kontinuiranoj agresiji Rusije na Ukrajinu jer joj uskraćuje pristup prihodima, širi svoju bazu resursa i utječe na globalne opskrbne lance.
Zašto ih SAD želi?
Ravnatelj SecDev-a, dr. Robert Muggah rekao je za BBC da su rijetki minerali temelj gospodarstva 21. stoljeća. Ključni su za obnovljivu energiju, vojsku, industrijsku infrastrukturu te imaju sve veću stratešku ulogu u geopolitici i geoekonomiji.
Pored toga, SAD bi nakon dobivanja pristupa ukrajinskim mineralima smanjio ovisnost o Kini, državi koja kontrolira 75 posto nalazišta rijetkih zemnih metala u svijetu, pokazuju podaci Geological Investment Grupe.
Kina je u prosincu zabranila izvoz nekih rijetkih zemnih metala u SAD, i to nakon što je godinu ranije ograničila njihov izvoz.
Uoči jučerašnjeg posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Donaldu Trumpu, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Mike Waltz rekao je da sporazum s Ukrajinom podrazumijeva 'rast ekonomskog kolača i povezivanje dviju država za budućnost'.
Što znamo o detaljima sporazuma?
Čini se da su odredbe drugog nacrta sporazuma, predloženog u nedjelju, još strože nego u prvom dokumentu. Umjesto podjele prihoda u omjeru 50:50, revidirani nacrt sugerira da SAD želi potpunu kontrolu, rekao je Zelenski novinarima na tiskovnoj konferenciji prije dva dana.
Trump je ranije ovog mjeseca kazao da američka vojna i ekonomska pomoć Ukrajini iznosi 500 milijardi dolara te da želi pristup ukrajinskim mineralima u istoj protuvrijednosti. No Zelenski ističe da su primili američku pomoć u iznosu od 100 milijardi dolara te inzistira na tome da ono što su dosad dobili od SAD-a bude bespovratno. Usto traži da dogovor uključuje sigurnosna jamstva.
Bivši britanski premijer Boris Johnson jučer je sporazum između Amerikanaca i Ukrajinaca nazvao 'velikom nagradom', a ne pljačkom Ukrajine, kao što neki sugeriraju, jer 'ono što Ukrajinci time dobivaju predanost je SAD-a slobodnoj, suverenoj i sigurnoj Ukrajini.
Kijevu bi u svakom slučaju dobro došla pomoć Amerikanaca oko istraživačkih procesa. Naime razvoj mineralnih resursa izuzetno je težak i skup. Kako objašnjava Irina Suprun ispred Geological Investment Grupe, za ukrajinsku ekonomiju bilo bi vrlo korisno da privuče američke ulagače koji bi razvijali njihove prirodne resurse, što bi podrazumijevalo nove tehnologije, ali i novi kapital.