On radi i djeluje u tišini. Njegovi koraci su tihi i gotovo nečujni, a tama je njegova najbolja prijateljica. On se ne zove Sam Fisher ili Solid Snake. Njegovo ime je Michael Thorton
Iako mu je izlazak bio najavljen još za 2009. godinu, izlazak Alpha Protocola se prolongirao kako bi se još malo doradio i kako bi se popravili svi eventualni nedostaci. Početkom svibnja 2010. godine možemo reći da je izlazak Alpha Protocola najavljen za kraj ovog mjeseca, i to za konzole nove generacije, ali i za osobno računalo. Što možemo očekivati od ovog gemišta između akcije, šuljanja i RPG-a, saznajte u nastavku.
Sam Fisher i Solid Snake već dugo slove za najbolje špijune koje je gejmerska industrija uspjela iznjedriti, a sada se u to društvo pokušava utrpati i Michael Thorton. Thorton je, kao što možete pretpostaviti, glavni protagonist ovog naslova, a njegova zadaća je zaustaviti neviđenu međunarodnu katastrofu koja prijeti milijunima nevinih. Kao mladi agent na državnoj plaći, on se mora potpuno odvojiti od ljudi koje se zakleo štititi kako bi mogao svoju misiju uspješno završiti. Alpha Protocol nije tipična igra mačke i miša, već svojevrsni RPG koji dopušta igraču da svojim odlukama, likovima koje susreće, pod-misijama koje preuzme, sam oblikuje veći dio igre.
Možda će takav koncept igrinog gameplaya neke igrače podsjetiti na odlični Mass Effect 2, u programerskoj kući Obsidian se nadaju da će njihovo ostvarenje izgraditi dobre temelje za buduće naslove, ugledajući se pritom na veliki Bioware. Uzet ćemo za primjer dijalog između likova u igri, koji je vremenski ograničen, tako da nećete imati puno vremena za razmišljanje što reći, nego ćete morati reagirati brzo i ponekad instinktivno, baš kao i u pravom životu. Ne samo da će vaši odgovori usmjeravati tijek razgovora, već će određivati njegov karakter i tip špijuna vašeg junaka. Shodno tome, igra posjeduje vrlo zanimljiv vizualni sustav karakterizacije lika, pa ćete tako moći birati između različitih tipova i boje kose, odjeće, štitove i oružja.
Prije početka svake misije moći ćete odabrati i prilagoditi svoje naoružanje te opremiti svoje puške i pištolje s prigušivačima, laserima, bilo čime što procijenite da će vam biti potrebno kako biste uspješno obavili misiju. RPG dimenzija igre dolazi na vidjelo mogućnošću poboljšavanja Thortona bilo u stealthu ili puškaranju ovisno o tome kakav ste tip igrača. Za razliku od Metal Gear Solida i Splinter Cella u kojem dobijete već formiranog agenta, u Alpha Protocolu možete sami profilirati svog superšpijuna.
Igra je dosta raznovrsna, pa su tako i lokacije mnogobrojne. Posao će vas tako odvesti u Rim, Saudijsku Arabiju, Moskvu i Taipei. Kada govorimo o raznovrsnosti, navest ćemo još jedan primjer koji to potkrepljuje. Nakon nekoliko uvodnih misija moći ćete izabrati što učiniti sa svojom metom, inače trgovcem oružjem. Možda ćete ga prijaviti lokalnim vlastima i na taj način smanjiti stopu kriminala u gradu ili ga možete ostaviti na životu te ga natjerati da vam da povjerljive informacije i jeftinije oružje.
Alpha Protocol je igra iz trećeg lica koja ima svoj sustav borbe i u kojoj postoji kakav takav sustav zaklona. Ipak, ne očekujte ništa spektakularno jer je ovo ipak RPG, a ne Gears of War. Ono što smo uspjeli saznati o ovom naslovu prilično nas je iznenadilo svojim nemalim potencijalom. Nadamo se samo da će igra nakon svoje odgode i dodatnog poliranja biti vrijedna naše buduće recenzije.