Američki dužnosnici detaljno analiziraju rasprave među ukrajinskim dužnosnicima koji si prebacuju odgovornost za nedavni napad dronovima na Kremlj, kako navode izvori CNN-a upoznati s obavještajnim podacima
Prema prisluškivanoj komunikaciji između članova ukrajinske vojske i obavještajne nomenklature, postoji spekulacija da su ukrajinske snage za specijalne operacije izvele taj napad.
Ova polemika, u kombinaciji s komunikacijom ruskih dužnosnika koju su presreli, a u kojoj oni okrivljuju Ukrajinu za napad i traže odgovor na pitanje kako se to dogodilo, navela je američke dužnosnike da razmotre mogućnost da ukrajinska skupina stoji iza incidenta 3. svibnja. Tog jutra doletjela su dva drona prema Senatskoj palači Kremlja i udarila u vrh zgrade.
Međutim američki stručnjaci nisu uspjeli doći do konačnog zaključka o tome tko je odgovoran za udar na Kremlj i samo procjenjuju s malom pouzdanošću da je ukrajinska skupina možda stajala iza incidenta, piše CNN. Američki dužnosnici i dalje vjeruju da je malo vjerojatno kako su visoki dužnosnici ukrajinske vlade, uključujući ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, naredili napad ili unaprijed znali za njega.
U nedavnim američkim obavještajnim izvješćima navodi se da su ruski dužnosnici privatno, kao i javno, špekulirali da Ukrajina stoji iza napada, što ih je navelo na vjerovanje da incident vjerojatno nije bila operacija pod lažnom zastavom koju je sponzorirala država s namjerom da se Rusiji da povod za daljnju eskalaciju rata protiv Ukrajine.
Kremlj je također napravio neke promjene u unutarnjoj sigurnosti kao odgovor na napad, rekao je izvor upoznat s obavještajnim podacima, odbijajući ulaziti u detalje. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov javno je nakon te epizode rekao da će protuzračna obrana grada biti pojačana. Dronovi koji su udarili na Kremlj činili su se malima, s relativno malim teretom, što je vjerojatno razlog za to što nisu aktivirali rusku protuzračnu obranu, rekli su izvori za CNN. Nejasno je bi li imali dovoljan domet za let iz Ukrajine u Moskvu.
Zelenski je ranije ovog mjeseca spekulirao da je napad mogao biti lažna operacija i zanijekao da njegova zemlja stoji iza toga. Američki dužnosnici ne vjeruju da se radilo o pokušaju atentata na Putina. Opće je poznato to da on ne provodi puno vremena u Kremlju i nije bio u zgradi u vrijeme incidenta, rekao je Peskov. Još uvijek postoje brojne mogućnosti koje američki dužnosnici nisu odbacili, uključujući to da su nedržavni ukrajinski ili ruski akteri unutar Rusije izveli operaciju.
Nije prvi put da su Amerikanci primijetili da ukrajinski dužnosnici upiru prstom jedni u druge nakon misterioznog napada na ruske mete, kao što su bombaški napad na automobil u kojem je ubijena Darja Dugina i napad kamionom bombom na Kerčki most, koji povezuje Rusiju s Krimom, naveo je CNN-ov izvor.
SAD također ima obavještajne podatke da je Ukrajina već razmatrala napad na Rusiju. Povjerljivi dokumenti Pentagona, koji su procurili na internet ranije ove godine, otkrili su da je CIA pozvala šefa ukrajinske vojne obavještajne službe da 'odgodi' napade na Rusiju na godišnjicu njezine invazije na Ukrajinu.
Drugo američko obavještajno izvješće, koje potječe iz obavještajnih službi, kaže da je Zelenski krajem veljače 'predložio napade na lokacije na kojima su raspoređene jedinice ruske vojske unutar te zemlje u ruskoj Rostovskoj oblasti' korištenjem bespilotnih letjelica, jer Ukrajina nema oružje koje može doseći tako daleko. Američki dužnosnici stalno govore da ne potiču Ukrajinu na prekogranične napade na Rusiju.