PROGRAM MGCS

Stiže zamjena za Leoparde i Leclerce: Što znamo o europskom tenku sljedeće generacije?

28.04.2025 u 06:00

Bionic
Reading

Prošlog tjedna odlučeno je da će tek osnovana francusko-njemačka tvrtka MGCS Project Company biti glavni izvođač u programu budućeg europskog glavnog borbenog tenka sljedeće generacije. On će zamijeniti dotrajale njemačke tenkove Leopard, kao i francuske Leclerce, a tportal donosi više o projektu koji se smatra ključnom prekretnicom u evoluciji europske obrambene suradnje

Službeno osnovana 10. travnja 2025., nakon odobrenja njemačkog Saveznog ureda za kartele, tvrtka MGCS (Main Ground Combat System) rezultat je strateškog saveza između njemačke i francuske podružnice KNDS te njemačkog Rheinmetalla i francuskog Thalesa. Sjedište tvrtke je u Kölnu, gdje je glavni izvođač u projektu budućeg europskog glavnog borbenog tenka i osnovan.

Stručnjaci ocjenjuju da odabir izvođača označava značajno novo poglavlje u programu MGCS – simboličnoj francusko-njemačkoj inicijativi usmjerenoj na oblikovanje budućnosti europskog kopnenog ratovanja i razvoj sljedeće generacije europskog glavnog borbenog tenka. Za vođenje ovog pothvata imenovan je Stefan Gramolla, istaknuti inženjer i pukovnik u pričuvnom sastavu njemačke vojske, te sada preuzima kormilo kao izvršni direktor zadužen za vođenje projekta kroz sljedeću ključnu razvojnu fazu.

Jedna od mogućih konfiguracija budućeg europskog tenka
  • Jedna od ključnih odlika tenka je sinergija s ostalim oklopnim vozilima
  • MGCS će zamijeniti francuske tenkove Leclerc
  • Umjesto njemačkog Leoparda stiže MGCS
  • Rheinmetallov Panther
  • U projektu MGCS sudjeluje i Rheinmetall koji je nedavno predstavio tenk Panther KF51
    +3
MGCS - europski tenk sljedeće generacije Izvor: Licencirane fotografije / Autor: MGCS Project Company

Specijalizirani mediji prenose da će MGCS Project Company služiti kao industrijski glavni izvođač za sljedeću fazu programa i sa zadatkom konsolidacije konceptualnog okvira sustava i definiranja tehnoloških stupova koji podupiru ovo vrhunsko kopneno borbeno rješenje. Prema najavama iz tvrtke, očekuje se potpisivanje ugovora s njemačkim Saveznim uredom za opremu, informacijsku tehnologiju i podršku u radu (BAAINBw), a on predstavlja obje nacije putem francusko-njemačkog kombiniranog projektnog tima (CPT).

Izvor: Društvene mreže / Autor: Techno Thunder

Pokrenut 2017. paralelno s projektom Budući zračni borbeni sustav (SCAF), program MGCS ima cilj ne samo zamijeniti zastarjele njemačke glavne tenkove Leopard 2 i njihove francuske pandane tipa Leclerc, već i revolucionirati kopneno ratovanje kroz višeplatformski, visokointegrirani sustav. Valja reći da je MGCS zamišljen kao umreženi ekosustav, a ne jedno oklopno vozilo.

Zajednički borbeni oblak

Sustav će se sastojati od platforme glavnog tenka visokog kalibra uz komplet komplementarnih sredstava poput teških oklopnih vozila sa snažnim protutenkovskim projektilima, bespilotnih robotskih vozila s oružjem usmjerene energije, taktičkih bespilotnih letjelica i drugih inovativnih sustava naoružanja. Ovi će moduli biti digitalno međusobno povezani, radeći unutar tzv. zajedničkog borbenog oblaka kako bi se maksimizirala operativna sinergija te odziv u stvarnom vremenu.

Belgijski obrambeni portal Army Recogntion ističe da je ova tehnološka evolucija snažno potvrđena tijekom francusko-njemačkog obrambenog samita održanog 22. rujna prošle godine, na kojem su francuski ministar oružanih snaga Sébastien Lecornu i njegov njemački kolega Boris Pistorius potpisali zajedničku mapu projekta. Ovaj sporazum uspostavio je jedinstvene operativne zahtjeve i zajedničku viziju programa, uz potporu načelnika stožera kopnenih snaga obiju zemalja. Predviđa se da će MGCS biti operativan između 2040. i 2045. godine.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Military Coverage

U središtu revolucionarnog pristupa MGCS-a dva su atributa koji definiraju budućnost u oklopnom ratovanju, a to su umjetna inteligencija i hiperpovezanost. AI će igrati središnju ulogu u podršci izviđanju, ciljanju, planiranju misije i koordinaciji vatre. Glavna uprava za naoružanje Francuske (DGA) naglašava da će ljudska posada i dalje biti zadužena za zapovjedni nadzor, premda će u brzini i točnosti donošenja ključnih odluka pripomoći i umjetna inteligencija.

Hiperpovezivost sustava omogućit će besprijekornu razmjenu taktičkih podataka putem integriranog borbenog oblaka, omogućujući svim MGCS-ovim modulima da trenutno dijele, obrađuju i odgovaraju na informacije. Ovo kolaborativno podatkovno okruženje osigurava koordinirane akcije i umnožavanje snaga protiv prijetnji.

Kreiranje zaštitnog mjehurića

Dizajneri iz francuske DGA-e opisuju MGCS kao prirodnu evoluciju digitaliziranog, kolaborativnog borbenog pristupa koji je uveo program SCORPION. Sustav je posebno dizajniran za suprotstavljanje modernim prijetnjama uključujući naoružane dronove, autonomna oružja i kibernetičke napade, omogućujući snagama da shvate, odluče i djeluju brže od svojih protivnika.

Borbene performanse još su jedan kamen temeljac MGCS-a. Njegov domet izravne paljbe proširit će se do 8000 metara, što je dvostruko više od mogućnosti trenutnih tenkova Leclerc, a njegove integrirane platforme isporučivat će ​​istodobne, viševektorske napade koji kompliciraju neprijateljske odgovore. MGCS-ov ekosustav također će dramatično poboljšati otkrivanje ciljeva s dometima promatranja do 10 kilometara, dajući zapovjednicima superiornu svijest o situaciji.

Izvor: Društvene mreže / Autor: HENSOLDT

Jednako kritična je zaštita posade. MGCS će imati aktivnu kamuflažu, pojačan oklop, protumjere i sustave za neutralizaciju prijetnji da bi se stvorio sveobuhvatan zaštitni mjehurić. Procjenjuje se i da će distribuirani oružani sustavi i modularna arhitektura platforme povećati sposobnost preživljavanja uz smanjenje težine vozila te optimiziranje mobilnosti na bojnom polju.

'MGCS je puno više od tenka nove generacije'

Ove su inovacije usklađene s francuskim programom TITAN, nasljednikom SCORPION-a, koji bi trebao započeti 2040. godine. TITAN će nastojati redefinirati odlučujuće sposobnosti francuske vojske i produbiti zajedničku operativnu integraciju u zračno-zemljanim, međuslužbenim i savezničkim snagama.

Analitičari su uvjereni da MGCS stoga predstavlja puno više od tenka nove generacije. Stručnjaci naglašavaju da je pokrenuti program kamen temeljac paneuropske vizije razvoja borbenog sustava koji redefinira mobilnost, vatrenu moć, zaštitu i digitalnu integraciju na budućem bojnom polju. Kako zamah raste formiranjem MGCS Project Company, Europa poduzima velik korak prema oblikovanju svojih kopnenih borbenih sustava sutrašnjice, što je posebno važno s obzirom na aktualne narušene odnose sa SAD-om kao ključnim saveznikom.