analiza

Hrvatska kupuje najskuplje tenkove, ima li to smisla? 'Novac nije problem. Sada smo, očito, bogati'

29.10.2024 u 15:16

Bionic
Reading

Hrvatska će poslati 30 svojih tenkova M-84 u Ukrajinu do kraja godine, a pokrenut je proces nabave novih njemačkih tenkova Leopard 2A8, koji bi u Hrvatsku trebali početi stizati 2026. S vojnim analitičarom Igorom Tabakom analizirali smo ovu najavu ministra obrane Ivana Anušića

'Kako je rečeno, 30 tenkova M-84 i 30 borbenih oklopnih vozila M-80 do kraja godine ide u Ukrajinu kao pomoć Ukrajincima u borbi za svoju neovisnost i slobodu', rekao je Anušić u ponedjeljak nakon sastanka s njemačkim ministrom obrane Borisom Pistoriusom s kojim je potpisao pismo namjere za cijelokupni posao, koji uključuje da Njemačka preuzme naše tenkove i oklopnjake i proslijedi ih Ukrajini, a da se novac od toga iskoristi kao avans za nabavu novih njemačkih tenkova Leopard 2A8. Anušić je također rekao da će isporuka Leoparda Hrvatskoj početi 2026.

Hrvatska trenutno ima 70 tenkova M-84

Hrvatska trenutno ima oko 70 tenkova M-84, koji je modernizirana verzija ruskog T-72, a Dugoročnim planom razvoja Oružanih snaga 2015. - 2024. (DPR), ključnim dokumentom kojim se postavljaju ciljevi i planovi razvoja Hrvatske vojske, predviđeno je da se u operativnoj upotrebi zadrži 48 tenkova M-84. Analitičar stručnog portala Obris Igor Tabak, na pitanje je li ovo dobar posao za Hrvatsku, prvo naglašava činjenicu da se do sada o novim tenkovima nije nigdje ozbiljno pričalo.

'Normalne vojske opremu nabavljaju prema planovima, a mi planova nemamo. DPR vrijedi još nekih dva mjeseca, a u njemu se nigdje ne navodi nabava novih tenkova kao prioritet. Također, za razliku od prije dvije godine, kada je Njemačka tražila partnere za ovakav posao, a mi smo to propustili, sada mi njih tražimo, pa uvjeti nisu isti', kaže Tabak.

'Sve radimo naopako, prvo kupujemo, a onda razgovaramo'

Naglašava i da je komuniciranje oko nabave novih tenkova bilo nedostatno, da se prvo trebala provesti diskusija, da se vidi što nam treba i kako ćemo to upotrijebiti, a da se tek onda trebalo ići u nabavu. Mi, kaže Tabak, sve radimo naopako, jer prvo kupujemo, a onda ćemo ići u diskusiju. Ukazuje i na veliki problem koji se pokazao u dvije i pol godine rata u Ukrajini - slabost tenkova i oklopnih vozila u napadu dronova.

Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
  • Tenkovi Leopard 2
    +5
Tenkovi Leopard 2 Izvor: EPA / Autor: DAVID HECKER

'Tenkovi teško izlaze na kraj s bespilotnim letjelicama. Trebalo je vidjeti koje bi se rješenje moglo naći za obranu od njih prije nego što se ide u ovako skupu nabavu. Rat u Ukrajini pokazao je koliko je ta oprema ranjiva', kaže Tabak. Hrvatska, prema Anušićevim riječima, nabavlja do 50 Leoparda 2A8, a i još uvijek važećim DPR-om je zacrtano da je to otprilike plafon u broju tenkova koje će u svom sastavu imati Hrvatska vojska, pa se postavlja logično pitanje - je li to dovoljno za slučaj nekakvog rata?

'50 tenkova se u Ukrajini izgubi u jednom žešćem napadu'

'Gledajte, 50-ak tenkova je potrošnja obiju zaraćenih strana u ratu u Ukrajini u jednom žešćem napadu', kratko kaže Tabak, a njegove riječi potvrđuju podaci koje svakodnevno objavljuje ukrajinski Glavni stožer iz kojih je vidljivo da je za 20. listopada 2023. prijavljeno da je ruska vojska u jednom žešćem napadu na Avdiivku izgubila gotovo 50 tenkova i još stotinjak komada oklopnih vozila.

Za sam odabir njemačkih tenkova, Tabak kaže da je to bilo i očekivano s obzirom na to da smo prije desetak godina nabavili također njemačke haubice PzH 2000, koje dijele određene elemente s Leopardima, no ponavlja da je glavni problem to što se oprema nabavlja bez plana.

Samohodna haubica PzH 2000
  • Samohodna haubica PzH 2000
  • Samohodna haubica PzH 2000
  • Samohodna haubica PzH 2000
  • Samohodna haubica PzH 2000
  • Samohodna haubica PzH 2000
    +6
Samohodna haubica PzH 2000 Izvor: EPA / Autor: Tamas Vasvari

'To izgleda kao da se prelistava po medijima i traži pod pojmom 'popularna vojna roba', pa se onda kupi najpopularnije i najskuplje, bez plana i bez obzira na to treba li nam to i kako ćemo nabavljenu opremu koristiti', nastavlja s oštrom kritikom Tabak i dodaje da su Leopardi jedna od nasjkupljih opcija koja postoji.

Nijemci Leoparde plaćaju između 22 i 29 milijuna eura po komadu

U svibnju prošle godine, njemačka je vlada započela postupak nabave 18 Leoparda 2A8, da bi zamijenila slabije inačice koje je poslala za Ukrajinu. Tada je objavljeno da će Njemačku tih 18 tenkova koštati 525,6 milijuna eura, odnosno nešto više od 29 milijuna po komadu. Ugovor sadržava i opciju kupovine još 105 Leoparda za dodatnih 2,3 milijardi eura, odnosno nešto manje od 22 milijuna eura po komadu.

Iako Anušić kaže da se detalji ugovora s Njemačkom, pa time i cijena, tek trebaju dogovoriti, teško da Hrvatska može dobiti cijenu povoljniju od one koju plaća Njemačka, kako zbog toga što je tvornica u Njemačkoj, tako i zbog daleko veće ukupne narudžbe. Za usporedbu, prema zadnjim prodajama Poljskoj i Rumunjskoj, američki tenk Abrams te je zemlje koštao manje od 18 milijuna eura.

Tenkovi Abrams
  • Tenkovi Abrams
  • Tenkovi Abrams
  • Tenkovi Abrams
  • Tenkovi Abrams
  • Tenkovi Abrams
    +8
Tenkovi Abrams Izvor: Profimedia / Autor: APFootage / Alamy / Alamy / Profimedia

'Nekada davno kad se planiralo, gledalo se rabljenu robu i kako postići najveći učinak za najmanje moguće novaca', dodaje Tabak i ironično zaključuje da 'trenutno novac nije problem, jer sad smo, očito, bogati'.