Sjedinjene Države nastavit će braniti svoje interese u Južnokineskom moru, kazao je jučer zapovjednik američke Pacifičke flote admiral Harry Harris u svojem govoru u Središtu za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Washingtonu i najavio kako će u te granično sporne vode uskoro doploviti jedna borbena skupina plovila
Admiral Harris objasnio je kako će američka 7. flota nastaviti izvoditi operacije po načelu slobodne plovidbe kao što je to činila i prošlog listopada kada je američki razarač doplovio u neposrednu blizinu umjetnog otoka Spratley koji Peking gradi u Južnokineskom moru, o čemu je tportal pisao u nekoliko navrata.
'Nastavljamo ploviti brazdom slobode, ali ovaj put u većem opsegu i složenosti. Nastavit ćemo slobodnu plovidbu u tim vodama, kao što činimo i u ostalim dijelovima svijeta', kazao je Harris.
Zapovjednik Pacifičke flote u svojem je govoru naglasio kako je prošlog listopada američki razarač USS Lassen prošao u blizini umjetnog otoka na temelju principa 'neškodljivog prolaska' utemeljenog na međunarodnom pomorskom pravu, a koji dozvoljava prolazak teritorijalnim morem određene države bez uplovljavanja u luku otvorenu za međunarodni promet.
Pojedini vojni stručnjaci smatraju kako bi Kina reagirala drukčije osim izdavanja priopćenja da je američki razarač prekršio pravilo neškodljivog prolaska i uplovio unutar 12 nautičkih milja od teritorija koji Peking prisvaja.
Kina polaže pravo na gotovo čitavo Južno kinesko more i ondje izvodi velike radove nasipavanja ubrzavši u zadnjih godinu dana pretvaranje koraljnih grebena u luke, uzletišta i infrastrukturne objekte.
SAD i zemlje Jugoistočne Azije boje se da bi Kina tako mogla imati nadzor nad jednom od strateški najvažnijih pomorskih ruta u svijetu.
Na arhipelag Spratleys pak, koji obuhvaća stotinjak nenastanjenih otočića i grebena, pravo polažu Vijetnam, Filipini, Malezija i Bruneji.