Danas iza 20 sati, u strogo privatnom obredu, zatvoren je lijes pape Franje. U njega je prije obreda pečačenja, među ostalim, položeno 12 kovanica, svaka za godinu njegova pontifikata te kratak zapis, izvještaj o njegovu papinstvu. Sveti Otac bit će pokopan sutra 26. travnja u rimskoj bazilici Santa Maria Maggiore, u svojim crnim, iznošenim cipelama koje je nosio tijekom cijelog pontifikata i u kojima se nebrojeno puta pojavljivao u javnosti
Tijekom obreda zatvaranja lijesa, lice pokojnog pape bilo je prekriveno bijelim svilenim velom. U lijes je položena torbica s kovanicama iskovanima tijekom njegova pontifikata - dakle njih 12 - srebrne i brončane medalje koje simboliziraju godine njegova služenja, te metalna tuba koja sadrži Rogito – službeni dokument izrađen od strane papinskog ceremonijara, u kojem je sažet život i pontifikat pape Franje.
Sve to predviđeno je vatikanskim protokolom Ordo Exsequiarum Romani Pontificis. Nakon zatvaranja lijesa nastupa tišina koja će završiti svetom misom sutra u 10 sati na Trgu sv. Petra za pokoj duše. Potom će papa biti pokopan.
Tko će biti prisutan?
Ritual zatvaranja lijesa odvio se u nazočnosti kardinala komornika Kevina Farrella. Uz njega su bili arhiprezbiter bazilike svetog Petra kardinal Mauro Gambetti, bivši državni tajnik kardinal Pietro Parolin, vikar Rimske biskupije Baldo Reina, zamjenik državnog tajnika mons. Edgar Peña Parra, papinski djelitelj milostinje kardinal Konrad Krajewski te članovi obitelji pokojnog Pape.
Po završetku obreda, na cinkani lijes postavljen je poklopac na kojem će se nalaziti križ, papinski grb i pločica s imenom pape Franje, godinama života i trajanjem pontifikata. Lijes će potom biti hermetički zapečaćen, a na njemu će se utisnuti pečati kardinala komornika, Prefekture Papinske kuće, Ureda za liturgijska slavlja i Kapitula vatikanske bazilike. Nakon toga će biti zatvoren drveni lijes.
Još je za života papa odabrao jednostavni cinkani lijes unutar drvenog sanduka, naglašavajući da želi 'jednostavan' sprovod.
Na poklopcu drvenog lijesa ostat će križ i grb pape Franje. Obred će završiti molitvom Vječnog počinka (Requiem aeternam) i pjevanjem Salve Regina.
Kao dio Franjinog nastojanja da pojednostavi papine pogrebne obrede, njegovo tijelo nalazi se u jednom drvenom lijesu umjesto tri lijesa od čempresa, olova i hrasta, kao što je bila tradicija; odabrao je jednostavniji i skromniji obred, u skladu sa svojim osobnim načelima.
Kako su se pokapali prethodni pape?
Kod ranijih pokopa papa, protokol je zahtijevao da tijelo bude položeno u lijes od čempresa, koji bi bio vezan crvenim trakama s pečatima Apostolske komore, Prefekture, Ureda za liturgijska slavlja i Kapitula vatikanske bazilike. Taj lijes zatim bi bio stavljen u sanduk od cinka, a potom u treći lijes od orahovog ili hrastovog drva, također s ugraviranim križem i papinskim grbom.
Papa Franjo je odlučio odustati od ove tradicije, birajući skromnost i jednostavnost, dostojnu onoga što je cijeli život propovijedao.
Oko 150.000 ljudi je u bazilici svetog Petra odalo posljednju počast Franji, prvom papi iz Latinske Amerike i prvom iz isusovačkog reda Rijeke vjernika dolaze u Rim kako bi prisustvovali sutrašnjem sprovodu. Očekuje se dolazak brojnih delegacija iz cijelog svijeta.
U Rimu su uvedene snažne mjere sigurnosti - tisuće volontera i policajaca, sustav protiv bespilotnih letjelica, snajperisti na krovovima i borbeni zrakoplovi spremni za polijetanje.