Sjedinjene Države, saveznik Tajlanda, prvi puta su u ponedjeljak upozorile na mogući državni udar u toj zemlji gdje vlada duboka politička kriza
Glasnogovornica State Departmenta Jennifer Psaki je na pitanje o mogućoj intervenciji tajlandskih oružanih snaga kako bi se riješila kriza u zemlji istaknula da SAD ni u kojem slučaju ne žele državni udar ni nasilje.
'Izravno govorimo Tajlanđanima da je važno demokratskim i ustavnim sredstvima izgladiti političke sporove', inzistirala je glasnogovornica američke diplomacije.
Dan nakon parlamentarnih izbora koje je bojkotirala glavna oporbena stranka u Tajlandu, Psaki je ponovila da se SAD ne svrstavaju ni na jednu stranu u toj krizi.
'I dalje ćemo tražiti od svih strana da pokrenu iskreni dijalog kako bi riješile političke sporove demokratskim i mirnim putem', rekla je dužnosnica čija zemlja desetljećima održava vojni savez s Bangkokom i pomaže njezinim vojnima snagama. Psaki je izrazila zabrinutost SAD-a zbog političkih napetosti na Tajlandu koje pritišću demokratske institucije.
Prosvjednici su u ponedjeljak izašli na ulice Bangkoka, dan nakon izbora, i obećali da će srušiti vladu premijerke Yingluck Shinawatra. Oni ju optužuju da je marioneta svog brata Thaksina Shianwatre, svrgnutog vojnim državnim udarom u rujnu 2006. koji od tada živi u egzilu.
Nepotpuni parlamentarni izbori održani u nedjelju na Tajlandu otvaraju novo poglavlje političke nesigurnosti.
Na Tajlandu, ustavotvornoj monarhiji od 1932., izvedeno je 18 udara ili pokušaja vojnih državnih udara od te godine.