Nastava u svim školama trebala bi započeti u ponedjeljak 18. siječnja, i to svugdje u samim zgradama, osim u Sisačko-moslavačkoj županiji, u kojoj će se održavati online. No neki traže online nastavu i za Zagreb, jer roditelji nisu uvjereni u sigurnost školskih zgrada. Uz sve to, koronavirus je i dalje među nama
Tijekom ovog tjedna sve bi županije trebale donijeti odluku o obliku nastave, a pozivajući se na povoljnu epidemiološku situaciju vezanu uz COVID-19, u Ministarstvu očekuju da će se županije većinski prikloniti modelu A nastave. Naime, prema podacima iz baze zaraženih učenika, u tjednu prije početka praznika, od 14. do 20. prosinca, zaraženih je bilo 2657, a od 1. do 7. siječnja brojka se spustila na 507, odnosno 0,11 posto učenika.
Modelu A, prema kojem učenici pohađaju nastavu u školama, sigurno se neće prikloniti Sisačko-moslavačka županija, u kojoj je dobar dio škola oštećen. Naime Ministarstvo obrazovanja prošli tjedan poslalo je županijskom uredu za prosvjetu online upitnik za ravnatelje škola u Baniji, kojim pokušavaju doznati koliko učenika trenutačno ne živi u svom domu, koliko ih se namjerava vratiti, kakve su potrebe za udžbenicima i tabletima te koliko je učenika i nastavnika bez pristupa električnoj energiji i internetu.
Takav upitnik kritizira Sindikat hrvatskih učitelja te za tu županiju traži odgodu nastave od dva do četiri tjedna. Mnogi učenici, kažu u sindikatu, nemaju struju i treba im još vremena za oporavak od traume te nisu spremni za provedbu uobičajenog godišnjeg plana i programa.
Varaždinski Stožer civilne zaštite preporučuje online nastavu do kraja siječnja
U Stožeru civilne zaštite Varaždinske županije preporučili su da se nastava odvija prema modelu C, odnosno online za 5.-8. razred osnovnih škola te sve razrede srednjih škola, i to do 31. siječnja 2021 godine. Isto tako, daje se preporuka visokim učilištima na području Varaždinske županije da organiziraju nastavu prvenstveno na daljinu (online nastava), uz iznimku praktične nastave, studentskih vježbi, laboratorijske nastave i terenske nastave, čija bi nastava na daljinu u velikoj mjeri narušila ishode obrazovanja, do 31. siječnja 2021. godine.
S druge strane online nastavu neki roditelji traže i za Zagreb jer ne znaju jesu li školske zgrade sigurne za nastavu nakon nedavnih potresa. Pojavila se i peticija zagrebačkih roditelja, kojom se traži da se djeci uoči početka nastave omoguće sigurni prolazi do škola te uklanjanje opasnih dijelova zgrada na svim prilaznim putovima do škola u Zagrebu i drugim županijama pogođenim potresom.
Tu su peticiju podržali i u Sindikatu hrvatskih učitelja, a izvješće o sigurnosti zgrada zatražili su i neki gradski zastupnici.
Pročelnik za obrazovanje Grada Zagreba Ivica Lovrić kaže pak da su sve školske zgrade pregledane i da su sigurne, a da će se do sljedećeg tjedna osigurati i koridori. Što se pak tiče početka same nastave, Lovrić je najavio da će se ovog tjedna donijeti odluka po kojem modelu će zagrebački školarci započeti polugodište.
'Zagrebačke škole su sigurne. Od potresa u ožujku do početka školske godine obnovili smo gotovo sve škole oštećene u potresu, a nastava je redovito odvijana. Ovaj potres 29. prosinca nije nanio značajnije štete zagrebačkim školama, osim u Donjem Dragonošcu, u kojem nastava neće moći započeti, nego će se odvijati u zamjenskim školama. Model će ovisiti o epidemiološkoj situaciji i preporukama Stožera', kazao je Lovrić.