Ministar obrane Ivan Anušić govorio je o sposobnostima i planovima za razvoj domaće obrambene industrije. Naime, europski čelnici su donijeli plan o jačanju vojne industrije, a svaka će zemlja participirati u određenom segmentu
Nakon što je Europska unija dogovorila novi financijski paket za poticanje vojne industrije, postavilo se pitanje na koji će način participirati svaka od zemalja članica. Stoga je ministar obrane Ivan Anušić govorio o planovima domaće vojne industrije. Tu se ponajprije ističe proizvodnje streljiva.
'Razvijamo projekt proizvodnje streljiva malog i velikog kalibra. Dvije različite su tvrtke u pitanju. Postoji za prvu tvrtku i mjesto i pozicija gdje bi to trebalo biti. Ne mogu otkriti gdje. Postoje gabariti investicije, zaposlenih i procjene koliko milijuna komada će se tamo proizvoditi. Kad govorimo o proizvodnji velikog kalibra, projektila, oni se pregovaraju s investitorom koji bi trebao investirati u RH, kao što je strana investicija i proizvodnja malog kalibra', prenosi Anušićeve riječi N1.
Još više izdvajanja za obranu
Ranijih godina zahtjevi NATO-a bili su takvi da je svaka država članica morala izdvajati dva posto svog BDP-a za obranu. No, i to će se uskoro promijeniti.
'Dva posto smo već izdvojili. U budućnosti ćemo morati ići do 3,5 posto, dva posto neće biti dovoljno. Realno, 3,5 posto možemo doseći u idućem razdoblju. Moramo početi investirati u znanje, znanost i tehnologije koje se koriste u svim svjetskim sukobima. Postoje znanja koja možemo samo preuzeti iz Ukrajine. To i radimo. Nećemo biti usmjereni samo na nabavku gotove tehnike i naoružanja, nego na kreiranje i proizvodnju vlastitih. Morate razumjeti da ne možemo baš javno govoriti o tim stvarima', rekao je Anušić dodavši da ćemo vlastitu obrambenu sposobnost morati razvijati pomoću fondova EU.
Domaće korvete, ali ne i tenkovi
Poručio je kako postoji spremnost da se korvete grade u domaćim gradilištima. No, od proizvodnje tenkova su odustali prije 25 godina, zbog čega Hrvatska vojska kupuje njemačke tenkove Leopard.
'Kad govorimo o tenkovima, prije dosta godina se odustalo od proizvodnje u Đuri Đakoviću. Razvijali su se do 2000. godine, nakon toga prestaje razvojni proces tenkova. Đuro Đaković više ne proizvodi tenkove, nego održava teško oklopno naoružanje. RH je članica NATO-a i mora izlaziti iz istočne tehnologije. Nemamo više projektila za tenkove koje koristimo. Ti tenkovi se zato mijenjaju Leopardima. Leopard je u ovom trenutku najmoderniji tenk na svijetu koji se tek treba dati na korištenje oružanim snagama', zaključio je Anušić.