Armenski parlament u srijedu je u prvom čitanju izglasao zakon o otvaranju pregovora o pristupanju Europskoj uniji, što je pokazatelj zahlađenja odnosa Erevana i Moskve i želje da se približi zapadu
Armenija u proteklih godinu i pol svojim odlukama prkosi Rusiji, povijesnom savezniku koji ju opskrbljuje naoružanjem te još uvijek ima vojnu bazu na teritoriju te države na Kavkazu.
Erevan zamjera Kremlju što ga nije dovoljno podržao u ratu protiv Azerbajdžana, posebice u sukobima oko regije Karabah od 2020. do 2023. godine, piše agencija France Presse.
Armenija sada želi započeti proces pridruživanja Europskoj uniji, konkurentu Rusiji na Kavkazu, a na tom tragu je i prijedlog zakona koji je u srijedu u prvom čitanju prihvaćen sa 63 glasova 'za' i sedam 'protiv'.
"Izražavajući volju naroda Republike Armenije i određujući cilj Armenije kao sigurne i razvijene zemlje, Armenija najavljuje početak procesa pristupanja EU", navodi se u tekstu prijedloga.
Građanska inicijativa prošle je godine uz potporu proeuropskih stranaka i organizacija pokrenula peticiju za početak pridruživanja EU-u.
U zemlji s oko 2,7 milijuna stanovnika prikupila je 60 tisuća potpisa.
Oporba je u srijedu bojkotirala glasanje u parlamentu.
„Ovo je veliki politički blef koji nema nikakvu budućnost”, smatra oporbeni Savez Armenija.