Za dva mjeseca istječe treći mandat glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića. Iz njegova nedavnog nastupa u Saboru moglo se iščitati da je nakon 12 godina spreman na istoj poziciji provesti još četiri godine. Vladajući mu donedavno nisu bili pretjerano skloni, no zasad nema naznake da bi ga netko mogao zamijeniti. Znači li to da u Hrvatskoj nema boljeg državnog odvjetnika od Bajića?
Zastupnici SDP-a i HNS-a godinama su u oporbi kritizirali rad Mladena Bajića,nazivali ga 'Standbajić' jer su smatrali da pojedince štiti i drži optužbe protiv njih u ladicama dok za to ne dođe prigodan politički trenutak. Danas njihova vlada bez kritika prihvaća Bajićevo izvješće, a na pitanje hoće li mu dati novi mandat još ne odgovaraju.
'O tome ćemo kada za to dođe vrijeme. Vlada predlaže kandidata za glavnog državnog odvjetnika, a bira ga Sabor', rekao je premijer Zoran Milanović u utorak. No vrijeme mu istječe - Bajićev rekordni 12-godišnji mandat završava 23. travnja, a Vlada bi već sada trebala znati koga će predložiti da vodi tužiteljstvo.
Laburist Branko Vukšić podsjetio je u Saboru kako je Milanović govorio prije samo nekoliko godina: 'Treba nam Eliot Ness, a ne Mladen Bajić kojemu nedostaje žara, predanosti, zanosa i radnog elana. Hrvatska će u borbi protiv korupcije biti talac jedne osobe još četiri godine', tako je govorio aktualni premijer kada je Bajić dobio svoj treći mandat u vrijeme HDZ-ove vlasti.
Zastupnici SDP-a, pa i neki ministri, krajem ljeta prošle godine u neslužbenim razgovorima govorili su kako nema šanse da će ova vlada dalje podržavati Bajića. Izvješće će, govorili su, prihvatiti, ali ga neće predložiti za novi mandat. Zvučalo je kao gotova stvar, samo nikako nismo mogli doći do imena njegova nasljednika.
Čedo Prodanović, Branko Šerić, Jadranka Sloković, Vesna Alaburić… Sve su to odvjetnici s iskustvom u DORH-u i njihova imena se nabrajaju u pravničkim krugovima, no nitko ne vjeruje da bi oni takav posao i prihvatili.
'Tko će raditi 12 sati dnevno, od osam do 20 sati?! Kada imam preprate klijenata u USKOK-u, vidim Bajića u kasnim satima da sjedi tamo. Tko će to raditi?' zapitao se odvjetnik, bivši sudac i državni odvjetnik Branko Šerić i demantirao kuloarske priče, barem kada je on u pitanju.
Tvrdi da ga nitko nije ni kontaktirao i nudio mu poziciju u DORH-u. Šerić je zapravo zadovoljan radom Bajića pa čak kaže da bi volio da može reći da je manje učinkovit, jer bi to značilo da je njegov odvjetnički posao lakši. 'Bajić zaslužuje četvrti mandat, u najmanju ruku zato da dovrši neke procese koji su pokrenuti. Zamjera mu se da je pokrenuo neke postupke, a da još nema ništa od presuda, iako presude nisu njegov posao…', kaže Šerić.
Kaže da bi promjena na čelu DORH-a dovela do usporavanja postupaka najmanje na šest mjeseci do godine dana. 'Ne samo to, nego bi i posao u DORH-u bio složeniji. Netko novi bi morao dobro znati zatečeno stanje, stanje u spisima i slično, a za to treba vremena. Mi u pravosuđu nemamo vremena za gubljenje', rekao je Šerić.
Na premijeru je, dakle, vrlo težak zadatak – kako smijeniti osobu koja je nevjerojatno dugih 12 godina na čelu tužiteljstva, kojom očito nije pretjerano zadovoljan (barem nije bio prije dvije i pol godine) i kako ga zamijeniti novom i kompetentnom osobom ako njegov posao nitko ni ne želi raditi?
Mladen Bajić nema malu plaću, čak je i veća od premijerske – 22.900 kuna. No plaće nabrojanih kaznenih odvjetnika sigurno su veće, a njihovi su poslovi manje pod medijskim i političkim povećalom.
Kandidati među trenutačno niže rangiranim tužiteljima ne spominju se, osim možda Bajićeva zamjenika Dragana Novosela, no za njega kažu da je pred mirovinu i da njegovo imenovanje ne bi imalo smisla. Podsjetimo na zanimljivu informaciju da je 2011. sin Dragana Novosela, policajac Davor Novosel, dobio uvjetnu kaznu zatvora zbog primanja mita.
I bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt kaže da Bajić zaslužuje novi mandat i da, u usporedbi sa svojim prethodnicima, radi dobar posao. 'Bajić radi što može u okviru svojih mogućnosti. Koliko politika daje prostora DORH-u za djelovanje, toliko ono i funkcionira. Bajić je napravio neke iskorake vezane za borbu protiv korupcije', kaže Škare Ožbolt.
Na pitanje kako je onda Bajić toliko kritiziran za zadržavanje predmeta u ladicama i tempiranju optužnica pred izbore ili pred svoja godišnja izvješća i reizbore, Škare Ožbolt kaže da bez sinergije i jasne političke volje DORH ionako ne može raditi. 'DORH mora funkcionirati s policijom i drugim istražnim tijelima u progonu, bez toga sve teško to ide', rekla je bivša HDZ-ova ministrica, a danas prilično zaposlena odvjetnica.
Tvrdi da je slučaj Brodosplit zakazao jer mnoge državne institucije, od kojih je Bajić tražio izvješće, nisu dostavile tražene dokumente u DORH. Škare Ožbolt smatra da će borba protiv korupcije i organiziranog kriminala biti onoliko uspješna koliko je društvo sazrelo da se da mogućnost policiji, obavještajnim službama i DORH-u da se protiv toga bore.
Bajića vladajući rijetko kritiziraju, a još rjeđe nadziru. Ne postoji druga institucija osim Sabora koja može provjeravati rad DORH-a i smijeniti glavnog državnog odvjetnika. No Sabor je u ovom trenutku prilično naklonjen Bajiću.
Vladajući podupiru njegovo posljednje izvješće i pohvaljuju naizgled apsurdne detalje poput uredno prezentiranih podataka u tablicama. Oporba, pogotovo HDZ koji je na optuženičkoj klupi, ne želi se zamjerati. Jedino se Laburisti i Branko Vukšić pitaju odakle takav sraz politike i DORH-a i kako to da afere Kamensko, HAC, Pliva, Hypo banka, Daimlera, Đakovština i Jadrankamen još uvijek stoje u ladicama?
Kad bi neka druga osoba naslijedila Bajićeve dvanaestogodišnje ladice, tko zna, možda bi se i dobili neki odgovori. Zaslužuje li ijedan državni dužnosnik dulje od 12 godina voditi jednu instituciju?