Odbijanje američkog državnog odvjetnika Williama Barra da u četvrtak svjedoči pred Zastupničkim domom o izvješću posebnog istražitelja Roberta Muellera o mogućem upletanju Rusije u američke predsjedničke izbore 2016. vjerojatno će izazvati nove napetosti s demokratima, ocjenjuje Reuters
Barr je u srijedu jasno dao do znanja da neće svjedočiti pred Odborom za pravosuđe Zastupničkog doma u kojem većinu imaju demokrati, nakon što s predsjednikom odbora Jerroldom Nadlerom nije uspio dogovoriti format saslušanja.
Nadler je kazao da će se saslušanje održati te je izrazio nadu da će se Barr predomisliti.
Demokrati u spomenutom odboru su kazali da su spremni uručiti sudski nalog kako bi državnog odvjetnika primorali da se pojavi i odgovori na njihova pitanja.
Na saslušanju u srijedu u Senatu, Barr je rekao da je Muelleru bilo 'omogućeno da dovrši svoju istragu kako je njemu odgovaralo' te da je Mueller imao vrijeme, novac i izvore koji su mu bili potrebni za istragu koja je trajala 22 mjeseca.
Demokrati su optužili Barra, najvišeg američkog pravosudnog dužnosnika, da pokušava zaštititi američkog predsjednika Donalda Trumpa, no on je branio sažetak izvješća koje je napravilo ministarstvo pravosuđa uklonivši dijelove dokumenta s ciljem zaštite povjerljivih informacija.
Muellerovo izvješća detaljizira povezanost između Trumpove kampanje i Rusije. U njemu se navodi da je Trump ometao istragu, ali se zaključuje da Tramp i njegovi suradnici nisu sudjelovali u kriminalnoj zavjeri s Moskvom.
Na početku jučerašnjeg saslušanja, predsjednik senatskog odbora za pravosuđe, republikanac Lindsey Graham je rekao kako izvješće upozorava da se Kongres usmjeri na to da zaštiti dolazeće izbore 2020. od stranih uplitanja nakon što se Rusija umiješala u izbore 2016.