Nekoliko velikih svjetskih proizvođača odjeće, među kojima talijanski Benetton, španjolska Zara, britanski Marks and Spencer i švedski H&M pridružit će se sporazumu koji su pokrenuli sindikati kako bi se poboljšala sigurnost tekstilnih tvornica u Bangladešu.
"Upravo smo donijeli odluku da ćemo potpisati sporazum o protupožarnoj i statičkoj sigurnosti zgrada u Bangladešu koji su predložili sindikati IndustriALL i UNI", izjavio je za AFP glasnogovornik Benettona.
IndustriALL, čije članstvo čini 50 milijuna radnika iz 140 zemalja i UNI Global (20 milijuna radnika) dva su sindikata koji su još 2012. pokrenuli inicijativu za takav sporazum.
U prijedlogu sporazuma se, među ostalim, ustanovljuje položaj "glavnog inspektora", neovisnog o tvornicama i sindikatima, čija će dužnost biti "osmišljavanje i provedba vjerodostojnog i učinkovitog programa inspekcije sustava protupožarne sigurnosti".
Također se predlaže angažiranje "jednog ili više kvalificiranih stručnjaka" koji će obaviti "potpunu i strogu provjeru važećih propisa u zgradama u kojima se proizvodi odjeća".
Glasnogovornik Inditexa (u čijem je vlasništvu i Zara) za AFP je izjavio da će ta tvrtka službeno potpisati novi sporazum na dan koji odrede sindikati.
Inicijatori sporazuma odredili su 15. svibnja u ponoć kao krajnji rok za njegovo potpisivanje. Popis još nije dostupan javnosti, ali UNI je potvrdio da su među potpisnicima američki PVH (u čijem su posjedu marke poput Tommyja Hilfigera i Calvina Kleina), njemački Tchibo te britanski Tesco i Primark.
U utorak navečer sporazumu se pridružio i španjolski Mango, dok je američkom Gapu i francuskom Carrefouru, po riječima glavnog tajnika UNI-ja Philipa Jenningsa, poslano zadnje upozorenje da i oni "iskažu brigu za radnike koje zapošljavaju u Bangladešu".
Bangladeš je, nakon Kine, drugi najveći izvoznik odjeće na svijetu, a 80 posto čitavog izvoza te zemlje otpada na odjeću.