američki model

Berlin potiho planira ući u biznis s oružjem: Posredovat će u prodaji tenkova i raketa

09.04.2025 u 17:10

Bionic
Reading

Njemačka vlada planira postati službeni posrednik u izvozu domaćeg oružja, čime bi stranim kupcima omogućila da direktno naručuju njemačke tenkove, rakete i streljivo putem modela 'vlada-vladi'. Cilj je pojednostaviti i centralizirati prodaju vojne opreme te osnažiti ulogu Njemačke na globalnoj sigurnosnoj sceni

Kako piše WirtschaftsWoche, radna skupina sastavljena od predstavnika više ministarstava već mjesecima tiho priprema model prema kojem bi njemačka vlada službeno nastupala kao posrednik između domaće industrije i inozemnih kupaca. Prvi konkretni prijedlozi očekuju se u svibnju, a nova velika koalicija (SPD i CDU/CSU) podržava nastavak projekta.

Trenutno se razmatraju izmjene zakona koje bi omogućile vladi da preuzme ulogu posrednika u izvozu naoružanja – slično američkom modelu Foreign Military Sales (FMS). Ideja je da država organizira, upravlja i pojednostavi cijeli proces, od pregovora do isporuke, bez da se kupci izravno obraćaju proizvođačima poput Rheinmetalla ili Krauss-Maffei Wegmanna.

Očekuje se da će novi model omogućiti industriji sigurnije i dugoročnije ugovore, što bi rezultiralo većim proizvodnim kapacitetima, dok bi kupci, uključujući partnere unutar NATO-a, imali prioritetan pristup oružju, bez natjecanja na otvorenom tržištu.

Njemačka kao strateški dobavljač

Promjena dolazi u trenutku kad se unutar NATO-a sve više naglašava potreba za snažnijom europskom obranom, posebice nakon povlačenja američkog fokusa s Europe. Njemačka time želi preuzeti veću odgovornost i postati ključni igrač u europskoj sigurnosnoj arhitekturi – i to ne samo kroz vojnu potporu, već i kroz strateški izvoz oružja.

Prema informacijama WirtschaftsWochea, posebno se razmatra model u kojem bi vlada naplaćivala upravljačku naknadu za posredovanje između industrije i kupaca. U proces odlučivanja bio bi uključen i Vijeće za sigurnost, koje već odobrava sve veće izvoze oružja.

Unutarnje rasprave i moralna pitanja

Iako je ideja o 'državnom oružanom posredniku' bila predviđena još u koalicijskom sporazumu prethodne vlade, njezina provedba naišla je na otpor, osobito unutar Ministarstva financija. Tamo su izražene zabrinutosti oko pravnih i etičkih implikacija – prije svega, treba li Njemačka aktivno sudjelovati u svjetskoj trgovini oružjem.

No, čini se da su ti prijepori sada riješeni. Državni tajnici nove vlade trebali bi uskoro pripremiti službeni prijedlog temeljen na izvješću radne skupine. Nova koalicija već je dala naslutiti da želi ojačati sustav izvoza naoružanja kroz izravne vladine ugovore i pritom ga uskladiti s vanjskopolitičkim, sigurnosnim i gospodarskim interesima Njemačke.

U Berlinu vjeruju da bi sustavno izvoženje oružja moglo postati i alat vanjske politike, po uzoru na SAD, gdje je FMS već desetljećima ključni dio diplomatske strategije. Na taj način bi Njemačka, osim ekonomskih koristi, mogla dodatno ojačati svoju geopolitičku poziciju.