Visoki dužnosnici Kremlja u utorak su rekli da postoji vrlo mala šansa za skoro sklapanje novog sporazuma sa SAD-om o smanjenju nuklearnog naoružanja zbog nedostatka povjerenja, upozorivši pritom da će niz drugih zemalja doći u posjed nuklearnog oružja
Ova "turobna" procjena Moskve, piše Reuters, dolazi nakon raspada niza sporazuma o kontroli naoružanja kojima se nastojalo usporiti utrku u naoružanju, smanjiti rizik od nuklearnog rata i ubrzanog jačanja nuklearnog arsenala Kine.
Na pitanje o izgledima da se zamijeni Novi sporazum o smanjenju strateškog naoružanja (Novi START), koji istječe u veljači 2026., glasnogovornik Kremlja Dimitrij Peskov je rekao da je u ovom trenutku teško zamisliti da se uopće započne pregovori u tom smjeru.
"U ovom trenutku je vrlo teško zamisliti početak takvih pregovora, jer sama činjenica pregovaranja o pitanjima strateške sigurnosti, kontrole naoružanja, podrazumijeva određenu razinu bilateralnih odnosa, određenu razinu međusobnog povjerenja. To je nešto što se tek treba vratiti uz prisustvo odgovarajuće političke volje dva predsjednika", rekao je Peskov novinarima.
Rusija i SAD su daleko najveće svjetske nuklearne sile, s oko 88 posto cjelokupnog nuklearnog arsenala u svijetu. Prema Federaciji američkih znanstvenika, iza njih slijede Kina, Francuska, Velika Britanija, Indija, Pakistan, Sjeverna Koreja i Izrael.
Ruski rat u Ukrajini izazvao je najveći sukob između Moskve i zapada od Kubanske krize 1962., kada su dvije super sile tijekom Hladnog rata došle na korak od nuklearnog rata.
Bivši ruski predsjednik Dimitrij Medvedev u utorak je upozorio da će u nadolazećim godinama i druge zemlje doći u posjed nuklearnog oružja. Okrivio je kolektivni zapad da je gurnuo svijet na rub Trećeg svjetskog rata vodeći u Ukrajini 'proxy' rat protiv Rusije.