Predsjednik SDP-a Davor Bernardić u ponedjeljak je, nakon što je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pokrenulo postupak protiv ministrice Gabrijele Žalac vezano za slučaj luksuznog mercedesa i kredita HBOR-a, ustvrdio kako je tu riječ o očitom sukobu interesa jer postoji čitav niz sumnjivih okolnosti, pogotovo kada je u pitanju javna nabava
Bernardić je u emisiji Hrvatskog radija 'Oporbeni zarez' izjavio kako treba razmotriti postoji li povezanost između ministrice i šibenskog poduzetnika Josipa Stojanovića Jollyja koji je dobio kredit HBOR-a, u čijem je Žalac Nadzornom odboru, za nabavku gradskih autobusa u Splitu, kao i u odnosu na mercedes koji je dan na korištenje članovima njene obitelji.
'To je očiti sukob interesa, tu postoji čitav niz sumnjivih okolnosti pogotovo kada je u pitanju javna nabava, no pustimo nadležna tijela da ispitaju cijeli slučaj', kazao je Bernardić.
Pozvao je Ministarstvo financija da utvrdi porijeklo imovine majke ministrice Žalac, kako bi se vidjelo o kakvoj se transakciji radi vezano uz spomenuti mercedes, kakvi su ugovori i s čime je to povezano, 'jer ovo neodoljivo podsjeća, odnosno smrdi na korupciju'.
Skandalozni podbačaj i nemar
Ministricu smatra politički odgovornom jer je, tvrdi, njeno Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU povuklo tek 15 posto europskog novca. 'Po prvi puta više novca uplaćujemo u europski proračun nego što iz njega dobivamo za projekte koje bi Hrvatska trebala financirati. To je skandalozno i pokazuje podbačaj ministarstva i u potpunosti se ogleda nemar. Ako nije u tri godine mogla produžiti vozačku, kako će povući sredstva iz EU', upitao je.
Na ministričine tvrdnje da joj smješta, odnosno podmeće netko iz njene stranke Bernardić je kazao da HDZ ima više problema nego se to javno vidi. 'Kada već vole dijeliti savjete i lekcije po drugim strankama, neka počiste u vlastitom dvorištu', poručio je.
Podupire prijedlog Živog zida da se izmijeni Zakon o sprječavanju sukoba interesa, na način da se u imovinsku karticu dužnosnika unosi i imovina njegove bliže obitelji, istaknuvši da se u SDP-u u potpunosti zalažu za transparentnost kada su političari ili bilo koji javni dužnosnici u pitanju.
Crvljivo meso školarcima
'Ne može se dogoditi kao u slučaju predsjednika Kluba zastupnika HDZ-a Branka Bačića da tvrtka njegove supruge ima aferu u kojoj je crvljivo meso distribuirano djeci u riječkoj osnovnoj školi. To je potpuno nedopustivo', dodao je.
Bernardić nije želio komentirati je li i koliko zadovoljan radom Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, rekavši da će prava ocjena tog tijela biti odlučivanje u 'aferi Borg' vezano za Agrokor. 'Ne mogu to komentirati dok se Povjerenstvo ne reflektira na cijeli slučaj aktera u grupi Borg, a tu su uključeni i premijer Andrej Plenković i ministar financija Zdravko Marić, koji je od početka u eklatantnom sukobu interesa po pitanju Agrokora', naglasio je.
Upitan boji li se da bi zbog ovakvih izjava mogao sudski odgovarati, s obzirom da ga je bivši Vladin povjerenik za Agrokor Ante Ramljak tužio zbog njegovih optužbi u aferi Borg, odgovorio je kako se ne boji ničega. 'Čisti apsurd je da je u cijeloj aferi oko Agrokora jedino predsjednik pozicije završio na sudu jer sam upozoravao na eklatantno trgovanje povlaštenim informacijama. Želim samo da se istina sazna i izađe na vidjelo', istaknuo je čelnik SDP-a.
Na pitanje zašto se oporba nije pridružila Mostu koji je 33 sata amandmanima odugovlačio saborsku raspravu i odlučivanje o Zakonu o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referendume, odgovorio je da se kroz amandmane ne može postići da se zakon ne izglasa.
'Što god da mi napravili, mi smo u SDP-u procijenili da bi HDZ na ovaj ili onaj način izglasao taj zakon', kazao je.
'Ne brine me što je Varga 9. 'bivši' SDP-ovac'
Za dojučerašnjeg SDP-ovca Sinišu Vargu, koji je prilikom glasanja o tom zakonu stao uz saborsku većinu, Bernardić je rekao kako on 'očito nije neovisan'.
'Najviše je rekao sam o sebi kada je podržao zakon o legaliziranju HDZ-ovih crnih fondova. Očito se pridružio vladajućoj koaliciji i na taj način sam sebe diskreditirao', istaknuo je te Vargu ponovno pozvao da mandat vrati SDP-u.
Ne brine ga, tvrdi, što je Varga deveti zastupnik koji je napustio Klub SDP-a u Saboru. 'To je normalan proces u velikim strankama', ustvrdio je i dodao kako ga više brine leglo korupcije u Saboru koji, ističe, više ne odražava više volju građana. Drži i da najveći dio te korupcije 'odrađuje' predsjednik Stranke rada i solidarnosti Milan Bandić u suradnji s premijerom Plenkovićem.
Bernardić smatra kako bi bilo najpravednije raspisati prijevremene parlamentarne izbore, napominjući da je SDP-ov zahtjev u proceduri te će ga u slijedećim mjesecima staviti na dnevni red.
Vezano za nezadovoljstvo predsjednika zagrebačkog SDP-a Gordana Marasa zbog uvštavanja Mirele Holy na SDP-ovu listu za europske izbore te njegovim sedmim mjestom, Bernardić je uputio novinarku da to upita samog Marasa, te dodao da je Holy predzadnja na listi.
'Ja sam optimist'
Upitan hoće li podnijeti ostavku ukoliko SDP ne osvoji ciljana tri mandata na europskim izborima, kazao je kako je optimist te će, sukladno Statutu stranke, nakon izbora o rezultatima razgovarati na Glavom odboru.
Vezano za nacionalne parlamentarne izbore i moguću koalicijsku suradnju s Amsterdamskom koalicijom Bernardić kaže kako će nakon europskih izbora 'stvari biti jasnije' te da 'u razgovoru s progresivnim strankama' vidi potencijal za promjene u Hrvatskoj.
Najavio je potporu referendumskoj inicijtivi sindikata '67 je previše' jer sadašnju mirovinsku reformu drži štetnom. Na novinarsku opasku da je prag od 67 godina odlaska u mirovina digla SDP-ova Vlada, dok je HDZ-ova Vlada ubrzala rok u kojem bi se na 67 godina trebalo prijeći, komentirao je da je to 'ukoliko je napravljeno, bila greška i da ju se može ispraviti podrškom referendumu'.