Američki predsjednik Joe Biden boravit će u četvrtak i petak u posjetu Kanadi koji bi trebao biti jako prijateljski, ali neće moći zaobići nekoliko osjetljivih pitanja povezanih s trgovinom, imigracijom i potrošnjom za obranu
Američki predsjednik trebao bi u četvrtak potkraj dana doputovati u Ottawu gdje će ga sa suprugom Jill primiti kanadski premijer Justin Trudeau.
U petak dvojica čelnika imat će radni sastanak nakon čega će se Biden obratiti kanadskom parlamentu gdje će "istaknuti da partnerstvo između Sjedinjenih Država i Kanade ne koristi samo dvjema zemljama nego i cijelom svijetu", rekao je u utorak glasnogovornik Bijele kuće John Kirby.
Predsjednik će zatim održati zajedničku konferenciju za novinare s Trudeauom nakon čega će biti upriličena gala večera.
To je prvi takav posjet od 2009., rekao je Kirby.
Običaj je da američki predsjednik nakon preuzimanja dužnosti prvo otputuje u Kanadu, no Bidena je u tome spriječila pandemija pa je u veljači 2021. imao virtualan "posjet".
Bivši američki predsjednik Donald Trump imao je jako loše odnose s Trudeauom, osobito kad je riječ o trgovini.
Ovaj put ozračje će biti posve drugačije, ali Kanada, kao i mnogi drugi američki saveznici, s određenom zabrinutošću prati Bidenovu gospodarsku politiku.
Biden, koji također otvoreno brani politiku "Made in America", donio je golem plan državnih poticaja za energetsku tranziciju, Zakon o smanjenju inflacije, koji zabrinjava strane industrijalce.
Ottawa je zadovoljna što je SAD uzeo u obzir Kanadu kad je riječ o subvencijama za električna vozila, ali "to ne smije na tome stati", rekli su kanadski vladini izvori.
"Želimo da cijela Sjeverna Amerika bude konkurentna", rekli su.
Biden će, po Kirbyju, istaknuti da je Zakon o smanjenju inflacije "uzajamno koristan".
Drugo osjetljivo pitanje je obrana.
"Razgovarat ćemo o tome kako se naše dvije demokracije nose s aktualnim izazovima, što se odnosi na konkretne odluke za povećanje potrošnje za obranu", rekao je američki glasnogovornik, spomenuvši NATO i Sjevernoameričko zapovjedništvo za protuzračnu obranu (NORAD).
Bijela kuća poziva da se modernizira to zapovjedništvo, koje je nedavno pratilo kineski balon nad američkim teritorijem.
SAD i Kanada dijele stajalište u pogledu pomoći Ukrajini.
No Kanada je još daleko od toga da izdvaja 2 posto BDP-a za obranu, što traži NATO.
Godine 2022. za vojsku je potrošila 1,33 posto BDP-a, a potrošnju planira povećati na 1,59 posto 2026.-2027.
Tema razgovora bit će i imigracija.
U Kanadu preko SAD-a stižu tisuće ljudi s Haitija, iz Venezuele i Kolumbije.
"To je zajednički izazov", rekao je Kirby.
Dvojica čelnika razgovarat će i o situaciji na Haitiju koji potresaju nasilje i zdravstvena kriza.