distopijske scene

Buktinja se munjevito širi: Ovi faktori utjecali su na nezapamćene šumske požare u LA-u

09.01.2025 u 12:29

Bionic
Reading

Čak i u državi koja je navikla na njih munjevito širenje šumskog požara koji je zahvatio područje Los Angelesa bilo je šokantno, uzrokujući masovne evakuacije i ostavljajući za sobom spaljene kuće u predgrađima

Otprilike 50.000 ljudi dobilo je naredbu o evakuaciji zbog tri velika i brza požara koja su progutala tisuće hektara u blizini drugog najvećeg američkog grada. Jedan od požara bjesni u zapadnom području Pacific Palisades, drugi u planinama istočno od Pasadene, a manji gori u sjevernom predgrađu Los Angelesa, Sylmaru.

Požare u južnoj Kaliforniji pratimo uživo na ovom linku.

Vatrena stihija prouzročila je najmanje pet smrti i brojne ozljede. Gavin Newsom, guverner Kalifornije, ocijenio je situaciju 'bez presedana' dok je mobilizirao vatrogasce. Vatra je obojila nebo distopijskom narančastom bojom, prekinula opskrbu električnom energijom za stotine tisuća ljudi, izazvala paniku i bježanje, što je rezultiralo gužvama na cestama, i uništila desetke domova, uključujući vile holivudskih zvijezda u Malibuu.

Iako nisu novost u Kaliforniji, nekoliko čimbenika doprinijelo je njihovom razornom intenzitetu, što je dovelo do 'jednog od najznačajnijih izbijanja požara u povijesti', kaže meteorolog Ariel Cohen iz Nacionalne meteorološke službe u Los Angelesu. Cohen je upozorio na nadolazeću 'katastrofu' i apelirao: 'Molim sve - ako dobijete naredbu za evakuaciju, shvatite je ozbiljno. Vaš život ovisi o tome.'

Zašto su ovi požari tako strašni?

Požari su se nevjerojatno brzo širili zbog snažnih vjetrova koji su puhali brzinom od 129 km/h, a u nekim planinskim područjima dosezali su i 161 km/h.

Naime hladniji mjeseci u Kaliforniji često donose vjetrove sv. Ane - jake i suhe udare vjetra koji pušu iz pustinjskih područja unutrašnjosti SAD-a prema južnoj Kaliforniji.

Oni donose suh i topao zrak prema obali, suprotno uobičajenom vlažnom zraku s Tihog oceana. To uzrokuje smanjenje vlažnosti i dodatno isušuje već zapaljivu vegetaciju te pogoduje širenju plamena, objašnjava Guardian. Vjetrovi, koje zovu i 'đavolji', u prošlosti su proširili neke od najrazornijih požara u Kaliforniji.

Požari u Kaliforniji
  • Požari u Kaliforniji
  • Požari u Kaliforniji
  • Požari u Kaliforniji
  • Požari u Kaliforniji
  • Požari u Kaliforniji
    +5
Požari u Kaliforniji Izvor: EPA / Autor: ALLISON DINNER

'Ovo je posebno opasna situacija - drugim riječima, ovo je onoliko loše koliko može biti u pogledu požara', upozorila je Nacionalna meteorološka služba prije izbijanja ovih strašnih požara u Los Angelesu.

Suhi uvjeti slijede mokre

Osim snažnih vjetrova, nedavni uvjeti u južnoj Kaliforniji samo su pogoršali situaciju. Dvije uzastopne zime s obilnim oborinama, osobito 2022. i 2023. godine, potaknule su bujanje vegetacije diljem regije Los Angelesa. Međutim ova zima bila je izrazito sušna u većim dijelu južne Kalifornije.

To znači da su se isušena stabla, trava i grmlje lako pretvorili u jako zapaljiv materijal. Dok je sjeverna Kalifornija ove zime primila znatne količine kiše, južni dijelovi države zabilježili su izuzetnu sušu, doživjevši najsušnije razdoblje u više od 150 godina.

Guardian piše da u ovom trenutku svjedočimo velikoj razlici između regija koje imaju padaline i onih koje ih nemaju, a nema naznaka da će se to promijeniti u skorijoj budućnosti. Čak i dugoročno, navode, moguće je da će se ovakav obrazac zadržati, iako se svi nadaju manje ekstremnim uvjetima.

Veliki požar u Los Angelesu
  • Veliki požar u Los Angelesu
  • Veliki požar u Los Angelesu
  • Veliki požar u Los Angelesu
  • Veliki požar u Los Angelesu
  • Veliki požar u Los Angelesu
    +18
Golemi požar u Los Angelesu Izvor: EPA / Autor: ALLISON DINNER

Klimatska kriza donosi vrućinu

Sudar jakih vjetrova i sušnih uvjeta pogoršan je utjecajem klimatske krize, a ona povećava učestalost i razornost ovakvih požara.

Prije samo dvije godine Kalifornija je izašla iz desetljećima duge suše, dijela šire 'megasuše' koja je zahvatila zapad SAD-a. Istraživači smatraju da je to bilo najgore sušno razdoblje u najmanje 1200 godina.

Rastuće globalne temperature, uzrokovane emisijama stakleničkih plinova, povećavaju broj dana 'za požare' isušivanjem vegetacije i tla, tj. smanjivanjem vlažnosti.

Požari su sve intenzivniji i češći

Požari na zapadu SAD-a postaju sve češći i intenzivniji. Znanstvenici procjenjuju da klimatske promjene povećavaju taj rizik za oko 25 posto u Kaliforniji. Deset najvećih šumskih požara u povijesti te države dogodilo se u posljednja dva desetljeća, od čega njih pet samo u 2020. godini.

Istraživanja pokazuju da su klimatske promjene, uzrokovane ljudskim djelovanjem, odgovorne za povećanje opožarenih površina u Kaliforniji za 172 posto od 1970-ih. Očekuje se da će se ovaj trend nastaviti u nadolazećim desetljećima.