NOVE NAPETOSTI

Trumpov apetit raste, Ukrajina u strahu: 'Prekoračio je sve granice'

16.04.2025 u 10:12

Bionic
Reading

Donald Trump želi da Ukrajina preda svoje prirodne resurse kao naknadu za oružje koje je isporučila prethodna Bidenova administracija

Prošlo je više od šest tjedana nakon skandala u Bijeloj kući, kad je propalo potpisivanje ugovora o američkoj eksploataciji rudnih bogatstava Ukrajine. Usprkos neugodnosti koju je morao doživjeti ukrajinski predsjednik od Donalda Trumpa i njegovih suradnika, obje strane priznaju da 'još uvijek postoji zanimanje' za postizanje sporazuma, ali izgleda da su gledišta sve udaljenija.

Razgovori sve oštriji

Kako smo nedavno pisali, američki i ukrajinski dužnosnici sastali su se u petak kako bi razgovarali o najnovijim prijedlozima Bijele kuće vezanim za sporazum o mineralima. Trump želi da im Ukrajina preda svoje prirodne resurse kao naknadu za oružje koje je isporučila prethodna Bidenova administracija, prenosi Guardian. Reuters je pak izvijestio da su razgovori postali sve oštriji. Najnoviji američki nacrt sporazuma više je 'maksimalistički' od izvorne verzije iz veljače, u kojoj se predlagalo da Ukrajina prepusti zaradu od rijetkih metala, nafte i plina Washingtonu u vrijednosti od 500 milijardi dolara.

Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
  • Volodimir Zelenski i Donald Trump
    +12
Volodimir Zelenski i Donald Trump Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO / POOL

Iz svega toga proizlazi da se više ne radi samo o okvirnom sporazumu koji je trebao biti potpisan u Bijeloj kući, nego o posve konkretnim mjerama s ciljem da SAD dobije pravo nad rudnim bogatstvima Ukrajine, ali i da američke tvrtke steknu nadzor nad njihovom eksploatacijom. Kako javlja agencija Reuters, Amerikanci sad traže i nadzor nad plinovodom, kroz koji je do konca prošle godine tekao plin iz Rusije za Europu, a po njima bi trebao biti stavljen pod upravu njihove državne kompanije International Development Finance Corporation (IDFC).

I ukrajinski zastupnik Jaroslav Železnjak iz oporbene stranke Holos očito je upoznat sa sadržajem zahtjeva te na svom kanalu na Telegramu izražava neslaganje s time. Kako prenosi DW, ta korporacija u vlasništvu Washingtona trebala bi biti nadležna za baš sva rudna bogatstva njegove domovine i u njezinoj peteročlanoj upravi trebala bi biti tri Amerikanca. Isto tako 'nepovoljno za nas', piše Železnjak, jest da bi svi iznosi trebali biti pretvoreni u američke dolare, a imutak bi trebao biti pohranjen izvan Ukrajine.

List New York Times javlja i da bi svi prihodi tog fonda za eksploataciju bogatstava Ukrajine najprije trebali teći u SAD dok se ne vrati čitav iznos koji je zemlja dobila kao američku vojnu pomoć. Tek nakon toga Kijev bi imao nešto od svojeg blaga, ali čak ni to Trumpu nije dosta: ako se ne ostvari očekivana dobit, onda Ukrajina mora to plaćati iz drugih izvora. Ne samo ovaj oporbeni zastupnik, nego i mnogi drugi obaviješteni izvori u Ukrajini tvrde da je ovakav prijedlog sporazuma ne samo izuzetno nepovoljan, nego upravo besmislen za njihovu zemlju. Utjecajni internetski portal Evropejska pravda u komentaru piše da je u svom najnovijem prijedlogu Trump 'prekoračio gotovo sve granice koje su prije toga bile dogovorene'. Čuju se i komentari da SAD očito želi pretvoriti Ukrajinu u svoju gospodarsku koloniju.

Nespojivo i s članstvom u EU

Službeno vlada u Kijevu nije ni potvrdila ni zanijekala objavljene detalje o posljednjem američkom prijedlogu. Ipak, ukrajinski predsjednik Zelenski jasno je dao do znanja da neće moći prihvatiti sve ove američke zahtjeve, prije svega kada je riječ o naplati američke vojne pomoći i iz proteklih godina, kad je stizala bez ikakvih uvjeta.

Osim toga, Zelenski upozorava da bi ovakav sporazum sa SAD-om mogao biti u suprotnosti pravilima Europske unije, kojoj Ukrajina teži pristupiti. Tu se pak radi o zahtjevu Washingtona da bi trebao imati pravo veta na sve buduće investicije u području eksploatacije rudnih bogatstava Ukrajine. Prema ukrajinskoj novinskoj agenciji Ukrinform, s čijim je novinarima Zelenski neslužbeno razgovarao, ukrajinski predsjednik misli da je za ovo zaoštravanje uvjeta prije svega kriv američki ministar financija Scott Bessent prilikom posjeta Kijevu. Ukrajinski predsjednik stekao je dojam da je američki ministar htio tek diktirati uvjete koje Washington želi, prenosi DW.

Još će se pregovarati?

'Branim ono što pripada Ukrajini', izjavio je Zelenski novinskoj agenciji i misli da sporazum mora biti povoljan za obje strane. Isto tako, ukrajinski predsjednik kaže da se 'uopće više nije govorilo' o nekakvom vojnom jamstvu SAD-a za sigurnost njegove domovine.

Sastanak na vrhu Ukrajina-jugoistočna Europa
  • Sastanak na vrhu Ukrajina-jugoistočna Europa
  • Sastanak na vrhu Ukrajina-jugoistočna Europa
  • Sastanak na vrhu Ukrajina-jugoistočna Europa
  • Sastanak na vrhu Ukrajina-jugoistočna Europa
  • Sastanak na vrhu Ukrajina-jugoistočna Europa
    +92
Sastanak na vrhu Ukrajina - jugoistočna Europa Izvor: Cropix / Autor: Tonci Plazibat

Ipak, ukrajinska potpredsjednica vlade i ministrica pravosuđa Olga Stefanišina tvrdi da još nisu odustali od namjere da postignu sporazum sa SAD-om o rudnim bogatstvima i prošlog tjedna poslala je svoj prijedlog. O detaljima nije htjela govoriti, tek je izjavila da je 'dobar znak već i to da se o tome opet raspravlja'. Ona pretpostavlja da će se duže vrijeme pregovarati 'sve dok ne nađemo suglasnost'.

No izvori agencije Reuters iz Ukrajine puno su manje optimistični. Oni javljaju da je raspoloženje na pregovorima američke i ukrajinske strane dosad bilo 'izuzetno antagonističko'.