velika otpornost

Iznenadili sve: Trump im uveo astronomske carine, a njihov BDP snažno porastao

16.04.2025 u 08:49

Bionic
Reading

Kinesko gospodarstvo u prvom kvartalu 2025. godine ostvarilo je snažniji rast od očekivanog, i to unatoč ozbiljnim pritiscima zbog trgovinskog sukoba sa SAD-om. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u Pekingu, bruto domaći proizvod porastao je za 5,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su analitičari prognozirali nešto umjereniji rast od oko 5,2 posto

Vlasti u Pekingu ovaj rezultat vide kao pozitivan signal u zahtjevnim okolnostima, a zamjenik šefa kineskog statističkog ureda Sheng Laiyun izjavio je kako se radi o ‘dobrom početku godine’ te istaknuo kako potražnja pokazuje znakove oporavka.

Cilj rasta ostaje ambiciozan

Kina je za cijelu 2025. godinu postavila ambiciozan cilj rasta od oko pet posto, a na tom putu suočava se s brojnim izazovima, uključujući trgovinske tenzije, pad domaće potrošnje te dugotrajnu krizu na tržištu nekretnina.

Trgovinski sukob s administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa dodatno je zakomplicirao situaciju. Peking otvoreno osuđuje sve oblike trgovinskog protekcionizma, a Sheng je u službenom obraćanju poručio kako je riječ o ‘samodestruktivnom pristupu koji remeti svjetsko gospodarstvo’.

Kineske vlasti poručuju da će carine imati kratkoročne učinke, ali neće utjecati na dugoročne trendove razvoja kineskog gospodarstva. Također su najavili provedbu dodatnih mjera kojima žele stabilizirati cijene i potaknuti zapošljavanje.

Hong Kong prekida pošiljke prema SAD-u

U međuvremenu, situacija na terenu sve više eskalira. Pošta Hong Konga, posebne administrativne regije Kine, objavila je da obustavlja slanje pošiljki s robom prema SAD-u. U službenom priopćenju navodi se kako pošta ‘neće prikupljati carine u ime SAD-a’ te da se više neće prihvaćati paketi s robom namijenjeni američkom tržištu. Ova mjera odnosi se na sve kopnene pošiljke odmah, a na zračne od 27. travnja.

Svjetska trgovinska organizacija (WTO) upozorava kako bi trgovinski rat mogao imati ozbiljne posljedice ne samo za SAD i Kinu, već i za ostatak svijeta. Procjenjuje se da bi obujam trgovine između dviju najvećih svjetskih ekonomija mogao pasti i do 80 posto, a posljedice će se osjetiti i u Europi, osobito u Njemačkoj, čiji su najvažniji trgovinski partneri upravo SAD i Kina.

Usporavanje na horizontu

Unatoč pozitivnim brojkama iz prvog kvartala, brojni analitičari smatraju da kinesko gospodarstvo u nastavku godine očekuje usporavanje. Peking već neko vrijeme pokušava potaknuti domaću potrošnju kroz razne programe, poput zamjene starih automobila i kućanskih uređaja za nove, no učinci su za sada ograničeni.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova poručilo je kako će Peking i dalje tražiti nove trgovinske partnere i pokušati privući dodatna strana ulaganja, ne bi li se na taj način ublažili negativni utjecaji sve dubljih tenzija sa SAD-om.