Nacionalni Stožer civilne zaštite iznio je nove podatke o oboljelima u Hrvatskoj. U posljednja 24 sata novooboljelih je sedam, ali je i dvoje preminulih
Na 72. dan od pojave prvog slučaja u Hrvatskoj Nacionalni stožer civilne zaštite iznio je nove podatke. 'U posljednja 24 sata imamo sedam novooboljelih, ukupno 2119. U dubrovačko-neretvanskoj županiji je troje oboljelih, u Zagrebu dvoje, u Koprivničko-križevačkoj jedan te u Splitu jedan', kazao je na press konferenciji Nacionalnog Stožera civilne zaštite ministar zdravstva Vili Beroš.
Do sada je odrađeno 41.053 testiranja, od čega 1080 u posljednja 24 sata. Hospitaliziranih je 11 manje nego jučer, dok je 14 osoba na respiratoru. Ozdravljenih je 41 više nego jučer. U samoizolaciji je 18.689 osoba.
'Nažalost imamo dvije preminule osobe', rekao je Beroš.
Što se tiče propusnica, Damir Trut kazao je da će se idući tjedan donositi odluka o njihovom eventualnom ukidanju. 'E-propusnice su napravile svoju zadaću. Nešto više od 2 milijuna propusnica je izdano u svo ovo vrijeme. Idućeg tjedna će se odlučivati o propusnicama', kazao je Trut.
Šef HZJZ-a Krunoslav Capak pojasnio je kako će se moći ponašati na plažama. 'Mislim da oko toga neće biti velikih problema. Potrebna je svijest građana oko distance. Neće se čekati na ulazak u vodu, ali potrebna je distanca je prilikom izrona se stvara aerosol koji može prenijeti virus. Neće biti ručnik do ručnika, ležaljka do leželjke. Ali vjerujem da ćemo uživati u našem moru', kazao je Capak.
Što se tiče seroloških testiranja, ona su već počela u Zavodu za javno zdravstvo Andrija Štampar. Capak je kazao i da je HZJZ dobio prvu tranšu testova da ta očekuje da u roku od tjedan dana imamo neke rezultate koliko je Hrvatska prokužena.
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić pojasnila je hoće li se tragati za nultim pacijentom. ' Čuvamo uzorke od prijašnjih bolesnika, to se mora zakonski i u istraživačke stručne svrhe i iz te banke seruma uzmete serume i testirate unatrag bolesnike koji su imali neke respiratorne simptome upale pluća u 12. i 11. mjesecu sa serološkim testovima. Moguće je dokazati da netko ima antitijela, ali ti testovi nisu dovoljno dobri i specifični. Ako se nađu neka antitijela onda ćemo dokazati da je netko u prošlosti bio inficiran. Možete doći do podataka kada se to počelo događati, to bi bio važan odgovor za zemlje poput Italije, Francuske i Španjolske. Moguće da je bilo mjesec dana kada se sve to skupa nije prepoznavalo. Za Hrvatsku ne mogu dati procjene, analizirat ćemo uzroke u više laboratorija. S obzirom da smo imali mirnu situaciju i 25 dana testirali bez ijednog pozitivnog, očekujem da se možda koji pozitivan pojavi ali ne u većoj mjeri jer bi onda imali goru epidemiološku situaciju', kazala je Markotić.
Upitan kada će se otvoriti fitness centri, Capak je kazao da će to biti uskoro, ali uz stroge epidemiološke mjere.
Što se tiče koncerata, Capak kaže da je moguće održati na otvorenom po epidemiološkim kriterijima, ali da za to treba dozvola Stožera jer je još uvijek zabrana okupljanja ljudi na otvorenom i još vrijedi preporuka za ograničeni broj ljudi
'Pitanje svih pitanje je hoće li drugog vala biti i kakav će on biti. Kao liječnik ne bih se usudio reći da u slučaju velikog broja oboljelih neće biti novih restrikcija', kazao je Beroš.
'Moguće je da ćemo na jesen imati drugi val koji će biti jači, ali teško je to predvidjeti. Trenutno imamo jednu od najpovoljnijih epidemioloških situacija i nadam se da će se zahvaljujući ponšanju građana ona produžiti. A hoće li izbori biti ili ne to vam ne mogu odgovoriti. Ako je epidemiološka situacija povoljna oni se mogu organizirati', kazao je Capak.