hitna nabava

Čini se da je još bolnica preplatilo medicinske uređaje: Dva slučaja upadaju u oči

02.12.2024 u 19:10

Bionic
Reading

Nakon što je zbog afere s nabavkom tri medicinska mikroskopa uhićen bivši ministar zdravstva Vili Beroš, čini se da u zdravstvu nije uvijek provedena objedinjena javna nabava kojom se ranije hvalio

'Objedinjavanjem nabave na razini Hrvatske stvaramo preduvjete za standardizaciju svih materijala koji se koriste u medicinskim zahvatima i liječenju pacijenata u svakoj javnoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno svakom hrvatskom pacijentu, bez obzira na to gdje se liječi, bit će dostupna usluga i materijali ujednačene razine kvalitete, a potrošnja javnog zdravstvenog novca transparentnija', podsjeća 24sata na riječi Vilija Beroša otprije tri godine te otkriva nove sumnjive primjere nabave preplaćenih medicinskih uređaja.

Plan je bio da država odredi nabavu istog uređaja za više bolnica, čime će se uštedjeti na količini. Osim toga, objedinjena je nabava bila jedan od argumenata za preuzimanje gradskih i državnih bolnica. No, umjesto objedinjene, u protekle dvije i pol godine je provođena hitna nabava.

Primjerice, tri robotska mikroskopa zbog kojih je Beroš uhićen kupljena su nabavom unutar svega šest mjeseci. Bilo bi logično da je država za to odredila objedinjenu nabavu, ali nije. Tako je Dječja bolnica u Klaićevoj platila mikroskop 487.500 eura, KBC Osijek 464.500 eura, a KBC Sestre milosrdnice nešto više od 456.000 eura. Tužitelji su izračunali da su aparati preplaćeni, čak uz maržu od 200 posto u odnosu na cijenu koju je također uhićeni poduzetnik Saša Pozder platio proizvođaču.

Privođenje Vilija Beroša i Saše Pozdera
  • Privođenje Vilija Beroša i Saše Pozdera
  • Privođenje Vilija Beroša i Saše Pozdera
  • Privođenje Vilija Beroša i Saše Pozdera
  • Privođenje Vilija Beroša i Saše Pozdera
  • Privođenje Vilija Beroša i Saše Pozdera
    +11
Privođenje Vilija Beroša i Saše Pozdera Izvor: Cropix / Autor: Josip Bandic

Nitko se nije žalio

Još je pet bolnica na šest različitih natječaja kupilo još devet uređaja za ukupno 3,75 milijuna eura s PDV-om. Na svim natječajima jedini ponuditelj bila je tvrtka Mel-Medikal iz Varaždina, a proizvođač čije uređaje su prodali bio je Carl Zeiss. Nitko se od konkurencije na natječajima nije žalio.

Iako uprave triju velikih bolnica, KBC Osijek, KBC Sestre milosrdnice i KB Dubrava, za 24sata tvrde da su specifikacije natječaja bile takve da se mogao javiti veći broj distributera i dobavljača, iz ponuđenih specifikacija je postalo jasno da one odgovaraju mikroskopima tipa Kinevo 900 njemačkog proizvođača Carl Zeiss. Sve tri bolnice su kupile baš taj mikroskop od istog distributera, tvrtke Mel-Medikal.

KB Dubrava svoj mikroskop platila je 733.200 eura s PDV-om, što je 160.700 eura više od cijene koju je za isti uređaj dao KBC Sestre milosrdnice šest mjeseci poslije. KBC Osijek je, pak, platio neku srednju cijenu, 676.125 eura s PDV-om.

Vili Beroš izašao iz Remetinca
  • Vili Beroš izašao iz Remetinca
  • Vili Beroš izašao iz Remetinca
  • Vili Beroš izašao iz Remetinca
  • Vili Beroš izašao iz Remetinca
  • Vili Beroš izašao iz Remetinca
    +21
Vili Beroš izašao iz Remetinca Izvor: Pixsell / Autor: Davor Puklavec/PIXSELL

'Taj mikroskop je vrhunski, ali kao i kad kupujete auto, osnovna cijena je jedna, a konačna cijena ovisi o opremi. Ova dva skuplja imaju dodatne module, bolje kamere i veće ekrane od onoga koji je najmanje plaćen', anonimno je otkrio jedan o rijetkih neurokirurga koji su se usudili komentirati nabave uređaje. 

'Repriza' afere

On dodaje da bi nadležne službe trebale provjeriti po kojoj je cijeni isti ili sličan uređaj plaćen u ostalim bolnicama, ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi. 

Prije dvije godine je otkriveno da je Ministarstvo zdravstva za 11,2 milijuna kuna (1,49 milijuna eura) kupilo uređaj za zračenje raka dojke. No, privatna je bolnica isti uređaj platila 'samo' pet milijuna kuna (663.614,04 eura), dok je u Italiji taj uređaj, zanimljivo, proizvođača Carl Zeiss, plaćen milijun kuna manje. S tim uređajem se dogodila slična situacija, jer je KBC Rijeka odbila kupiti uređaj po toj cijeni. Podsjetimo, KBC Split je odbio kupiti preskupe medicinske robotske mikroskope.