SDP-OV GRADONAČELNIK KAO MIRITELJ

'Ćirilica se ne može uvesti dok Srbi u Vukovaru ne poštuju Hrvatsku'

04.09.2013 u 09:18

Bionic
Reading

Na povratku iz Splita s otkrivanja spomenika 4. gardijskoj brigadi Ivica Vrkić u ponedjeljak oko 23 sata došao je pred zgradu vukovarske policije među prosvjednike. Ne kao političar ili osječki gradonačelnik, već kao počasni građanin tog simbola stradanja i jer je uvidio da nije završio mirnu reintegraciju, za što se osjeća suodgovornim. Vrkić se time nametnuo kao posrednik u vukovarskoj drami pa ga i Stožer za obranu Vukovara vidi kao takvog

'Svakako podržavamo takav prijedlog i mi Vrkića smatramo našom tihom diplomacijom. Radi se o čovjeku koji je učinio mnogo za Vukovar za mirne reintegracije pa može i sada. Kao počasni građanin ima i određenu moralnu obvezu', kaže Vlado Iljkić, jedan od čelnika vukovarskog Stožera.

'Nisam mogao otići kući mirno spavati kad vidim da je Vukovar budan. Samoinicijativno sam otišao u Vukovar da razgovaram s prosvjednicima i policijom na način kako sam to radio i u mirnoj reintegraciji. Dijalogom je uvijek moguće naći rješenje, kako bi se ljudi i odnosi hladili, a ne zagrijavali', rekao je Vrkić u intervjuu za Večernji list


Kaže kako je većina prosvjednika za dijalog, ne radikalizaciju te kako nije prisutan politički aspekt, već 'domoljubna dimenzija koju treba razumjeti.  'Svaka figa u džepu s bilo koje strane samo nas razdvaja i za to nemamo više vremena i prostora, moramo se baviti gospodarstvom kako bismo preživjeli, a ne baviti se glupom politikom. Rekli su mi da sam ja kriv što su Srbi ostali u Vukovaru. Naravno da sam im odgovorio da nisam kriv, već zaslužan što su ostali, pod pretpostavkom da poštuju hrvatsku državu. Štitio sam interese Srba, ali i interese Hrvatske. Smatrao sam i da je moje moralno pravo da kažem našim ljudima da su u pravu, da se ne može primjenjivati zakon a da se ne primjenjuje u političkom kontekstu', pojašnjava Vrkić.

No dodaje kako se zakon u u Vukovaru ne može primijeniti 'jer tamo vlada neravnopravnost u političkim odnosima. Hrvati nemaju povjerenje u Srbe kako se odnose prema hrvatskoj državi, a Srbi sporo prihvaćaju hrvatsku stvarnost'.

'I nije problem u ćirilici, problem je u odnosima. A odnosi su tamo takvi jer se ne razgovara ozbiljno koji su to interesi Srba, a koji Hrvata, a posebice ne o tomu kako se Srbi ponašaju prema hrvatskoj državi. Ako Srbi nisu spremni pomoći u traženju nestalih i poginulih, ako nisu spremni sudjelovati u koloni sjećanja, onda normalno da Hrvati razmišljaju kakav je njihov odnos prema Hrvatskoj. U takvom neravnopravnom odnosu ne može se stavljati simbol koji nas može vraćati u prošlost. Zato je najvažnije stvoriti uvjete kroz koje će konsenzusom i Srbi i Hrvati utvrditi kada je moguće primijeniti zakon. A ne ga forsirati i trenirati strogoću', kaže Vrkić.

Više pročitajte ovdje