Premijer Andrej Plenković istaknuo je u četvrtak u razgovoru s novinarom CNN-a Richardom Questom kako rat u Ukrajini nije samo uzrokovao tragediju za Ukrajince nego i teške ekonomske i energetske posljedice za EU, da u vezi zaustavljanja rata u Ukrajini očekuju konkretnije inicijative američkog predsjednika Donalda Trumpa, no da podrška Ukrajini mora biti snažna, a izrazio je i uvjerenje da će EU pronaći s SAD-om "pragmatičan odnos koji će biti obostrano koristan".
Plenković je kazao za CNN na marginama sastanka na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu da je razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, iskazavši pritom solidarnost i pomoć Ukrajincima u njihovoj borbi za slobodu, za koju misli da je herojska.
"Sada je već tri godine ruske agresije, koja nije uzrokovala samo veliku tragediju za Ukrajince, nego i teške ekonomske i energetske posljedice za sve nas. Socijalne, ekonomske i inflatorne napetosti. Podrška Ukrajini treba biti snažna, Ukrajina jedino kada je snažna može biti vrlo dobar pregovarački partner. Čuli smo najavu predsjednika Trumpa, on ne voli rat. Nitko ne voli rat, nema sumnje oko toga i mi čekamo neke konkretnije inicijative", kazao je Plenković.
Dodao je kako misli da bi trebao biti sastanak na visokoj razini, koji će biti dobro pripremljen "ako je Ukrajina za stolom, ako je EU za stolom, ako SAD da inicijativu i poticaj, i naravno, ako je je za stolom i Rusija". Na konstataciju novinara da to nije jednostavno, Plenković je uzvratio kad bi bila jednostavna situacija, bila bi već riješena do sada.
Odgovarajući na upit kako komentira najave Donalda Trumpa o tome da se ili investira u proizvodnju u SAD-u ili će SAD uvesti carine, Plenković je rekao da narativ koji su danas čuli tijekom njegovog obraćanja na Svjetskom ekonomskom forumu uvelike bilo ponavljanje njegovog inauguracijskog govora te da on odražava sve što je predsjednik Trump govorio u svojoj dugačkoj kampanji.
"Ali isto tako, sada imamo iskustvo. Radili smo zajedno četiri godine, ja sam također bio premijer tijekom njegova prva predsjedničkog mandata. Mislim da je EU sada u poziciji da pronađe pragmatičan odnos koji će biti obostrano koristan. Mislim da će stvari biti takve, iako danas tako ne zvuči", izjavio je Plenković.
Na konstataciju novinara kako iz Europe nije čuo da su spremni ako se ne postigne dogovor te da se osjeća pa gotovo i strah, Plenković je uzvratio kako nisu uplašeni i da Europa ima brojne prednosti.
"Mnoge europske kompanije izvoze u SAD, mnogo je partnerstava kompanija koje su registrirane i stvaraju poslove u SAD-u, stoga mislim da jednom kad uspostavimo dijalog, on bi trebao utjeloviti partnerstvo i povjerenje saveznika", rekao je.
Ustvrdio je i da SAD prosperira, kao i EU te da se očekuje rast koji bi ove godine trebao biti veći nego lani. "Hrvatska je zemlja koja je imala četiri puta veći rast od prosječnog rasta EU-a i eurozone, stoga smo napredovali na putu dosezanja ostlaih i želimo doprinijeti tome partnerstvu", rekao je Plenković.
Na kraju intervjua, Quest je zamolio Plenkovića da izabere flomaster u boji (premijer je izabrao plavi) i na ploču napiše jednu riječ koja opisuje izazove sljedećih četiri godine. Plenković je napisao: 'Challenges' (Izazovi), što odražava složenost globalne političke i ekonomske situacije.