Slučaj Spačva bio je presudan za smjenu Slavka Linića s mjesta ministra financija. On tvrdi da je sve bilo po zakonu. Međutim, sve su glasnija i upozorenja poduzetnika kojima nije jasno po kojim se kriterijima jednima opraštaju porezni dugovi, a drugima ne. Upravo kako bi se izbjegle sumnje u vođenje predstečajnih postupaka, oporba je iznijela nekoliko prijedloga kako tome stati na kraj, piše Dnevnik.hr
U predstečajnim nagodbama zna se kome država oprašta dug i zna se visina tog duga. No ne zna se po kojem kriteriju se nekome otpisuju dugovi, a nekome ne, te na koji način se nagodba provodi. Kako bi se skinula sumnja s mogućih malverzacija, oporba ima nekoliko prijedloga, piše Dnevnik.hr.
Laburisti bi taj problem riješili kroz izmjene opće poreznog zakona. HDZ bi mijenjao predstečajni zakon. Da sve treba biti transparentnije, slaže se i predsjednik Ivo Josipović.
Da su kriteriji od samog početka bili jasniji, kažu, slučaj Spačva ne bi se ni dogodio. Kako ne bi bilo mjesta sumnji je li se nekome u predstečajnim nagodbama pogodovalo ili nije - Laburisti predlažu da se ide u izmjene Općeg poreznog zakona.
Nije dovoljno samo objaviti, tvrdi predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar, ime onoga kome je oprošteno i visina duga.
'Nije omogućeno da se oznaka porezne tajne skine i s podataka o oproštenim dugovima odobrenim prolongatima i obročnoj otplati, pa čak ni u postupku predstečajne nagodbe. Na početku postupka zna se samo visina duga, a nakon završetka postupka nepoznato je koliko je od toga oprošteno i na koji način', rekao je Lesar.
Kada država oprašta dugove kroz predstečajne nagodbe, smatra predsjednik Josipović, nužno je da cijeli postupak bude transparentniji.
'Zato sam sklon tome da od pravila koje je apsolutno čuvanje porezne tajne, napravimo izuzetak u onim slučajevima u kojima država s nenaplaćenim poreznim prihodima ulazi u određeni aranžman upravo zato da bi bilo sve transparentno i da bi bila otklonjena svaka sumnja u moguće malverzacije', kaže Josipović.
Iz Vlade kažu - nema potrebe za takvim izmjenama. 'Svi dugovi vezani za poreze koji se opraštaju, već su objavljeni javno na stranicama FINE. Nema potrebe da se to regulira posebno Općim poreznim zakonom', rekao je Branko Grčić, potpredsjednik Vlade.
'Je li netko na stranicama Fine vidio da je porezni dug Spačve namiren zemljištem? Nije', napominje Lesar.
Da ne treba ići u izmjene općeg poreznog zakona, slaže se i HDZ-ov Ivan Šuker. Sporan je, kaže, Zakon o predstečajnoj nagodbi.
'Smatram da bi u Zakon o predstečajnoj nagodbi, ako on ostane na snazi, trebalo člankom definirati da u trenutku kad se završi predstečajna nagodba, da se onda treba javno objaviti kako i pod kojim uvjetima država u umanjenju poreznog duga postigla predstečajnu nagodbu s poreznim dužnikom', rekao je Šuker.
Za sada Vlada nema namjeru ići u ovakve izmjene. Međutim, zbog brojnih kritika i pritiska javnosti, Zakon o predstečajnim nagodbama mijenjat će se u smjeru da će umjesto FINE ubuduće postupak voditi sud kao neovisno i nepristrano tijelo u strogo propisanim rokovima. Te izmjene, podsjetimo, bivši ministar financija Slavko Linić najavio je još krajem veljače.