Bez formiranja Zajednice srpskih općina kao prve stavke iz Ohridskog dogovora nema ispunjavanja drugih njegovih dijelova, izjavio je u utorak srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić
"Ne da Ohridski dogovor više ne vrijedi, nego je ovdje riječ o tome da je prva stvar u Ohridskom dogovoru Zajednica srpskih općina", rekao je Dačić za Radioteleviziju Srbije. Ako nema ZSO, onda nema ni drugih dijelova tog dogovora, kazao je Dačić, a prenosi Beta.
Formiranje Zajednice srpskih općina glavni je uvjet nastavka dogovora o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Kosovo oklijeva oko njezina formiranja strahujući da se ne dogodi slična situacija koju BiH ima s Republikom Srpskom.
Komentirajući jučerašnje glasanje o nastavku integracije Kosova u Vijeće Europe Dačić je rekao da će način kako su pojedine države glasale o pokretanju procedure razmatranja zahtjeva za članstvo Kosova u VE utjecati na to kako će se Beograd u budućnosti odnositi prema njima.
Dačić navodi da je "Crna Gora mogla makar biti suzdržana", ali je glasala za prijem Kosova u Vijeće Europe. "Trebat će i njima nekada naš glas na koji sigurno neće moći računati", rekao je srbijanski šef diplomacije.
Dačić je zamjerio i Ukrajini što je bila suzdržana, podsjećajući da Srbija osuđuje kršenje teritorijalnog integriteta te države u svim rezolucijama.
Isto je zamjerio i Bosni i Hercegovini. "Što se tiče BiH, je li bilo nekad mog nastupa da nismo rekli 'teritorijalni integritet BiH'. Sada kada netko to pita, bit ćemo suzdržani", kazao je Dačić. Postavlja se pitanje zašto su neke države bile suzdržane i priznaju li one ili ne priznaju Kosovo, rekao je Dačić navodeći da su ga u tom smislu iznenadile Grčka i Slovačka.
On je zahvalio svima koji su glasali protiv i "pokazali da su prijatelji Srbije" nabrajajući Cipar, Španjolsku, Rumunjsku, Azerbajdžan i Gruziju. Posebno je zahvalio Mađarskoj koja je priznala nezavisnost Kosova, a glasala protiv članstva u Vijeću Europe.
Hrvatska je u ponedjeljak podržala članstvo Kosova u Vijeću Europe (VE), na sastanku na kojem je Kosovo dobilo zeleno svjetlo za nastavak integracije u tu europsku organizaciju.
Odbor ministara VE-a je s 33 glasa za, sedam protiv i pet suzdržanih podržao kosovsku aplikaciju i uputio je na glasanje u Parlamentarnu skupštinu te glavne europske organizacije za zaštitu ljudskih prava.