Donald Trump potpisao je sveobuhvatne izvršne naloge po povratku na mjesto predsjednika SAD-a, obećavši brzu akciju u vezi s nekim od ključnih pitanja koja je spominjao u kampanji. Među direktivama kojima je izazvao najviše reakcija su suzbijanje imigracije i povlačenje SAD-a iz nekih klimatskih sporazuma. Međutim čak i predsjedničke ovlasti imaju svoje granice
U nekim slučajevima Donald Trump se suočava s preprekama pa nije sigurno da će baš svi planovi koje je imao postati stvarnost, analizira BBC.
U rubrici BBCVerify objavljena je analiza njegovih predizbornih najava i koliko je realno to da progura sva obećanja.
Proglašavanje narkokartela 'stranim terorističkim organizacijama'
Naredba tvrdi da su karteli 'sudjelovali u kampanji nasilja i terora' diljem hemisfere i preplavili SAD kriminalom, predstavljajući nacionalni sigurnosni rizik za zemlju. Nadalje, navodi se da je politika SAD-a 'osigurati potpunu eliminaciju' ovih skupina. Američkim agencijama daje se 14 dana da daju preporuke o tome koje skupine trebaju biti označene i da pripreme ubrzano uklanjanje pojedinaca iz SAD-a.
Označivanje kartela terorističkom skupinom moglo bi otvoriti vrata kaznenom progonu američkih građana ili čak legitimnih tvrtki za koje se utvrdi da su na neki način povezane s tim skupinama. Također, imenovanje bi moglo zategnuti odnose sa zemljama poput Meksika, iz kojeg glasno pozivaju na poštivanje njihova suvereniteta.
Kakav je potencijalni utjecaj?
Označivanje ovih skupina kao stranih terorističkih organizacija moglo bi opravdati vojnu akciju protiv ciljeva u Meksiku ili drugim zemljama u kojima djeluju slične skupine. Određivanje bi moglo omogućiti američkoj saveznoj vladi da posveti više resursa i pravnih alata za borbu protiv kartela te da prati njihove poslovne i financijske interese s obje strane granice.
Iako bi to kriminaliziralo 'materijalnu potporu' tim skupinama, ostaje nejasno što bi to konkretno značilo. U teoriji, trgovci drogom i korisnici mogli bi biti optuženi za pomaganje teroristima, kao i građani ili poduzeća koja su prisiljena plaćati iznude.
Carine Europskoj uniji
Reizabrani američki predsjednik zaprijetio je da će nametnuti carine Europskoj uniji i rekao da njegova administracija raspravlja o kaznenoj carini od 10 posto na kineski uvoz jer se fentanil šalje iz Kine u SAD preko Meksika i Kanade.
Trump je rekao da EU i druge zemlje imaju problematične trgovinske suficite sa SAD-om.
'Europska unija je vrlo, vrlo loša prema nama', rekao je, ponavljajući ono što je već rekao u ponedjeljak. 'Dakle oni će biti obuhvaćeni carinama. To je jedini način... da dobijete pošten (odnos).'
Trump je najnovije prijetnje carinama iznio u obraćanju novinarima u Bijeloj kući dan nakon preuzimanja dužnosti, no nije odmah uveo carine, kao što je obećavao tijekom predizborne kampanje.
Povlačenje iz Pariškog klimatskog sporazuma
Što kaže naredba?
Izvršnom uredbom američki veleposlanik pri UN-u zadužuje se da 'odmah' podnese zahtjev za povlačenje iz Pariškog sporazuma. Navodi se da on ne odražava vrijednosti zemlje niti njezine gospodarske i ekološke ciljeve.
Svaka zemlja može se povući iz globalnog klimatskog pakta, ali UN-ovi propisi znače da postupak može potrajati. Trump je najavio povlačenje tijekom svog prijašnjeg mandata 2017., ali proces nije završen do 2020. Sada se očekuje još jedno razdoblje čekanja od najmanje godinu dana.
Kakav je potencijalni utjecaj?
SAD je odgovoran za oko 11 posto globalnih emisija stakleničkih plinova, čime je drugi najveći zagađivač iza Kine. Povlačenje šteti globalnim nastojanjima za ograničavanje emisija i izaziva pitanja povjerenja u klimatsko vodstvo. Osim toga, povlačenje je u skladu s Trumpovim ciljem povećanja domaće proizvodnje nafte i plina. Međutim Bidenova administracija poništila je mnoge Trumpove odluke o zaštiti okoliša.
Ukidanje državljanstva po rođenju
Što kaže naredba?
Naredba ima cilj ukinuti državljanstvo za djecu ilegalnih imigranata ili onih s privremenim boravištem, a koja su rođena u SAD-u. Administracija planira provoditi naredbu uskraćivanjem dokumenata, poput putovnica, osobama za koje smatra da ne ispunjavaju uvjete za to.
Međutim načelo državljanstva po rođenju zajamčeno je 14. amandmanom Ustava SAD-a. Pravne izazove već su pokrenule organizacije tvrdeći da je naredba neustavna.
Kakav je potencijalni utjecaj?
Trump je zaprijetio masovnim deportacijama, uključujući one kojima bi moglo biti oduzeto državljanstvo. Odluku će vjerojatno donijeti Vrhovni sud SAD-a, što bi moglo potrajati.
Povlačenje iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)
Što kaže naredba?
U nalogu se navodi da SAD napušta WHO zbog 'lošeg postupanja s pandemijom covida' i percepcije da organizacijom dominira Kina. Proces povlačenja trajao bi do 2026. i zahtijevao bi odobrenje Kongresa. Iako republikanci imaju većinu, nekoliko prebjega moglo bi blokirati odluku.
Kakav je potencijalni utjecaj?
SAD je najveći pojedinačni financijer WHO-a te doprinosi gotovo petini ukupnog proračuna. Povlačenje bi ozbiljno ugrozilo globalne javnozdravstvene napore.
Preimenovanje Meksičkog zaljeva
Što kaže naredba?
Naredba zahtijeva da se Meksički zaljev 'službeno preimenuje u Američki zaljev'. Promjena se odnosi na službene američke dokumente. Trump ne može prisiliti druge zemlje ili tvrtke da promijene ime. Naprimjer, Googleove karte i dalje koriste naziv 'Meksički zaljev'.
Kakav je potencijalni utjecaj?
Meksiko bi mogao pokrenuti diplomatski spor. Preimenovanje može izazvati tenzije između SAD-a i drugih zemalja.
SAD priznaje dva spola, muški i ženski
Što kaže naredba?
Naredba propisuje da SAD priznaje samo dva spola, muški i ženski, te da su ti spolovi nepromjenjivi. Također, propisuje upotrebu termina 'spol' umjesto 'rod' u saveznim dokumentima.
No Trump i ovdje može očekivat pravne izazove zbog organizacija koje zastupaju LGBTQ+ zajednicu. Odluka bi mogla završiti na Vrhovnom sudu.
Kakav je potencijalni utjecaj?
Identifikacijski dokumenti poput putovnica i viza više ne bi dopuštali treću opciju spola. Aktivisti upozoravaju na povećan rizik od nasilja nad transrodnim osobama.