Lider bosanskih Srba Milorad Dodik grubo je u utorak napao Ustavni sud BiH posegnuvši pri tom za šovinističkim uvredama na račun sudaca zbog njihove nacionalne pripadnosti
Dodik je došao na sjednicu parlamenta Republike Srpske u Banjoj Luci kako bi uvjerio zastupnike da izglasaju zakone po kojemu se odluke Ustavnog suda BiH neće provoditi u tom entitetu kao i da će od vlasti RS zaštititi od kaznenog progona one koji te odluke odbiju provoditi i kojima zbog toga prijeti kazna do pet godina zatvora.
U podugom govoru pred zastupnicima tvrdio je kako Ustavni sud BiH donosi neustavne odluke koje su na štetu RS te da ih ne treba poštovati sve dok se ne donese novi zakon o tom sudu i iz njega izbace inozemni suci.
Ustavni sud BiH sukladno odredbama Daytonskog sporazuma ima devet sudaca od kojih četvero imenuje parlament Federacije a dvoje Narodna skupština RS. Tri inozemna suca imenuje predsjednik Europskog suda za ljudska prava, a trenutačno su na tim pozicijama državljani Švicarske, Njemačke i Albanije. Inozemni suci trebali su biti u Ustavnom sudu u ograničenom razdoblju no uvjet za njihov odlazak bio je novo zakonsko rješenje o čemu u BiH do sada nije bilo političke suglasnosti.
Dodik tvrdi kako upravo inozemni suci promoviraju centralističku politiku u interesu Bošnjaka a posebice je napao suca Albanaca.
"Ne može nama jedan Albanac, šiptar, govoriti što možemo, a što ne možemo", izjavio je s parlamentarne govornice Dodik, uporabivši izraz šiptar koji on namjerno koristi kao omalovažavajući, kao što i Bošnjake uporno zove muslimanima odbijajući koristiti ime koje im je zajamčeno ustavom.
Dodik je kazao i kako će nakon zabrane objavljivanja u RS odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta te zabrane objavljivanja i provođenja odluka Ustavnog suda BiH uslijediti i nove mjere a prije svega zabrana djelovanja Suda i Tužiteljstva BiH te Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Zaprijetio je i kako će svaku sud u RS-u koji pokuša provesti odluke Ustavnog suda BiH odmah biti raspušten a njegovi zaposlenici ostat će bez radnih mjesta.
Sve to smatra povijesnim odlukama no iz oporbe su mu odmah odgovorili kako u tome nema ničega povijesnog. Zastupnik Srpske demokratske stranke (SDS) Vukota Govedarica poručio je Dodiku kako je slične najave o povijesnim odlukama iznosio već dvadesetak puta a nikada se ništa nije stvarno dogodilo.
"O ovom zakonu o kojemu danas raspravljamo će u konačnici raspravljati Ustavni sud BiH. Ako ga proglasi neustavnim džaba smo krečili gospodo", poručio je Govedarica vladajućima.