Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu potvrdilo je za N1 da provodi izvide u slučaju državljanke Gane koja je prijavila konzula Iraka u Hrvatskoj za trgovinu ljudima. Riječ je o slučaju o kojem je N1 jučer prvi izvijestio nakon što je Ustavni sud RH donio odluku kojom se zaustavlja izgon te mlade žene iz Hrvatske
Naime, ona je još prije par godina došla u Zagreb kako bi radila u domu iračkog konzula. Međutim, tamo je proživljavala pravi pakao – konzul joj je oduzeo osobne dokumente, počeo joj je uskraćivati novac, zastrašivati je, pa čak i izgladnjivati. Nakon što je uspjela pobjeći od njegove obitelji, zatražila je međunarodnu zaštitu u Hrvatskoj.
Naime, u Ganu se nije usudila vratiti jer je njezina majka tamo za nju organizirala udaju. Obećala ju je starijem imućnom čovjeku koji je već imao dvije žene. Ova udaja trebala je obitelji mlade žene osigurati novac – za liječenje majke i školovanje braće.
Žrtva trgovine ljudima
Zbog svega toga odlučila je da ne želi više natrag u svoju domovinu, jer je tamo bila obespravljena samo zato što je žena. Zatražila je u Hrvatskoj međunarodnu zaštitu, no Ministarstvo unutarnjih poslova RH ju je odbilo. Rješenje MUP-a pokušala je srušiti na Upravnom i Visokom upravnom sudu, ali su ju i tamo odbili.
Slučaj je u međuvremenu prijavila policiji i državnom odvjetništvu, te je i službeno registrirana kao žrtva trgovine ljudima. Unatoč tome tek nakon što je Ustavni sud donio rješenje kojim je privremeno obustavljen postupak njezine deportacije iz Hrvatske, MUP ju je tražio da podnese novi zahtjev za međunarodnom zaštitom.
Iako nije imala novih argumenata na svojoj strani, sve ono što je ranije iznijela drugačije je valorizirano, te je nedavno ipak dobila međunarodnu zaštitu.
Hoće li konzul odgovarati?
N1 je pitao Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu što je s njezinim slučajem, odnosno postupkom u kojem je prijavila iračkog konzula za zlostavljanje i trgovinu ljudima.
'U predmetu za koji pitate u tijeku je provođenje izvida. Postupanje tijekom izvida je tajno sukladno Članku 206.f stavku 1. Zakona o kaznenom postupku', odgovorili su za N1. Inače ovaj slučaj, kako je navedeno u odluci Ustavnog suda, otvoren je još 2022., a izvidi još uvijek nisu okončani. Do odluke o mogućoj kaznenoj odgovornosti konzula proći će još dosta vremena.
Na upit o ovom slučaju Ministarstvo vanjskih i europskih poslova još nije odgovorilo.