Prof.dr.sc. Andrej Trampuž, slovenski specijalist infektologije i interne medicine, koji dugo godina živi u Berlinu i radi u tamošnjoj prestižnoj bolnici Charite, ističe da ne treba očekivati kako će cjepivo protiv koronavirusa, kada stigne, imati 100-postotni efekt u liječenju Covida-19
Poznato je da cjepivo protiv gripe ima efekt od 60 posto, odnosno da je 60-postotna sigurnost da osoba cijepljena protiv gripe neće dobiti gripu, dok ipak postoji 40-postotna mogućnost za zarazu.
'Mi očekujemo da će cjepivo protiv koronavirusa imati efekt od 80 posto i ako će ono biti u tom postotku efektivno, onda ćemo morati cijepiti 60 posto svjetske (europske) populacije kako bismo suzbili pandemiju koronavirusa. Ako cjepivo protiv koronavirusa bude imalo efekt od 60 posto, kao i ono od gripe, tada ćemo morati cijepiti 80 posto svjetske populacije kako bismo suzbili pandemiju. A to bi tada moglo izazvati probleme, jer se više od 20 posto svjetske populacije, prema sadašnjim izračunima, ne želi cijepiti protiv koronavirusa', rekao je Trampuž za Slobodnu Dalmaciju.
Otkrio je i što misli kada se cjepivo može očekivati na tržištu.
'Iako je tvrtka AstraZeneca, koja u suradnji s Oxford University radi na pronalaženju cjepiva protiv COVID-a 19 imala određenih problema tijekom testiranja, jer se kod jednog pacijenta koji je bio podvrgnut testiranju pojavila upala leđne moždine, i dalje sam poprilično siguran da ćemo cjepivo protiv COVID-a dobiti do kraja ove godine, najkasnije početkom sljedeće. Kako je utvrđeno, zdravstveni problemi kod tog pacijenta nisu nastupili od cjepiva koje se testira i treća klinička faza je nastavljena', poručio je.
I u Njemačkoj jako dobro napreduje rad na otkrivanju cjepiva.
'Njemačke farmaceutske kompanije koje rade na otkrivanju cjepiva protiv koronavirusa provodile su treću fazu kliničkih istraživanja u Brazilu, a sada su to počeli i u Europi', kazuje dr. Trampuž.