Drugi čovjek NATO-a Boris Ruge na Saborskom odboru za vanjsku politiku potvrdio je da hrvatska Vlada ima sve informacije o dronu koji je prije dvije i pol godine pao u Zagrebu u blizini Studentskog doma
Iako Vlada prema Rugeu ima sve informacije, javnost s rezultatima istrage nikad nije upoznata.
'Koliko sam shvatio, dron nije bio napad na Hrvatsku, bila je to tehnička nezgoda, greška, koja se dogodila. Zajedno smo analizirali tu situaciju, no podaci su klasificirani pa ne mogu podatke podijeliti s vama. Ali mogu reći da to nije bio napad Rusije na Hrvatsku, rekao je zamjenik glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge.
Prema toj izjavi, Rusija nema veze s napadom već je dron lansiran s ukrajinskog teritorija greškom. Do danas je nepoznato pod kojim okolnostima i čijom greškom je dron završio u Hrvatskoj i napravio krater od 50-ak metara, piše Danas.hr. Hrvati su naša braća i mi nismo ispalili taj dron, rekao je nakon pada ukrajinski ministar obrane.
Sovjetska bespilotna letjelica Tupoljev Tu-141
Podsjetimo, prije više od dvije godine, 10. ožujka 2022., u zagrebačkom naselju Jarun u neposrednoj blizini Studenskog doma Stjepan Radić, nešto poslije 23 sata, srušila se sovjetska bespilotna letjelica Tupoljev Tu-141, 14 metara duljine. Bespilotna letjelica nosila je aviobombu, a kasnije je utvrđeno da se radi o aviobombi OFAB 100-120 s upaljačem. Srećom, letjelica je pala na zelenu površinu, a ne na studentski dom.
Podsjetimo, letjelica je u Hrvatsku ušla u 22.57 sati, došla je iz Mađarske, zadržala se sedam minuta i kretala brzinom od 700 kilometara na sat. Nešto poslije 23 sata dron se srušio u blizini Studentskog doma 'Stjepan Radić' uz jak prasak, a na tlu je ostao tri metra širok i jedan metar dubok krater. Cijelo obližnje nasilje bilo je puno dijelova drona i oštećeno je 96 vozila. Šteta je, prema neslužbenoj procjeni, iznosila 600.000 kuna.
Policija je te noći ogradila i zatvorila cijelo područje oko kratera, a u široj zoni pronađena su i dva padobrana. S obzirom na to da je bomba stavljena u letjelicu, stručnjaci su ustvrdili da nije bila namijenjena osnovnoj svrsi - dubinskom izviđanju i snimanju teritorija.
Zbog izvlačenja olupine tijekom višednevnog očevida evakuirani su studenti iz prvog paviljona, koji je bio najbliže mjestu pada. Iz olupine je izvučena djelomično oštećena crna kutija, a dio fragmenata upućivao je na to da je letjelica nosila - eksplozivnu napravu.
Taj su događaj popratili i svjetski mediji, a građani su, blagorečeno, bili prestrašeni, pogotovo studenti koji tamo žive, a strahovalo se u jednom trenutku i od širenja rata u Ukrajini, na koju je u veljači te 2020. Rusija izvršila invaziju. Stručnjaci su ustvrdili da je riječ o ozbiljnom propustu. Usto je hrvatskom državnom vrhu trebalo više od 12 sati da se obrati javnosti, u šturom objašnjenju što se dogodilo i bez ključnih detalja.