odlazak velikog čovjeka

Tko je bio papa Franjo: Proveo je značajne reforme u Vatikanu, a ovo mu je bio najveći izazov

21.04.2025 u 10:17

Bionic
Reading

Franjo je bio 266. poglavar Katoličke crkve. Za papu je izabran 2013., kao nasljednik Benedikta XVI. Bio je prvi papa isusovac, prvi papa iz Argentine, Novog svijeta i s južne hemisfere te prvi papa koji nije bio iz Europe od 1272. Također je bio poznat po skromnosti, suosjećanju i nastojanju da Crkvu približi ljudima. Njegove poruke ljubavi, bratstva i briga za marginalizirane skupine utrle su put Katoličkoj crkvi za 21. stoljeće

Rođen je kao Jorge Mario Bergoglio 17. prosinca 1936. u Buenos Airesu te odrastao u siromašnoj obitelji talijanskih imigranata. Diplomirao je kemijsku tehnologiju, no poslije se odlučio za svećenički poziv te stupio u bogosloviju. Nakon završetka humanističkih studija predavao je književnost i psihologiju u Santa Feu i Buenos Airesu.

Bergoglio se pridružio Družbi Isusovoj (isusovcima) 1958. godine, a studirao je filozofiju i teologiju. Za svećenika je zaređen 1969. Tijekom svoje službe obnašao je razne dužnosti, uključujući funkciju rektora isusovačkog kolegija i profesora teologije.

Za provincijala Argentine izabran je 1973. i tu je službu obnašao šest godina, a kasnije je služio kao župnik u biskupiji San Miguel.

Godine 1992. imenovan je pomoćnim biskupom Buenos Airesa, a 1998. postao je nadbiskup.

I dalje je putovao javnim prijevoznim sredstvima, a umjesto u nadbiskupskoj palači, stanovao je u unajmljenom stanu te je zaslužio nadimak 'kardinal siromašnih'.

Papa Franjo govorio je španjolski, talijanski, a služio se i njemačkim jezikom. Bio je poznat i kao dobar kuhar, ljubitelj opere, grčke klasike, Shakespearea i Dostojevskog te kao dobar plivač, premda je od djetinjstva imao poteškoća s plućima, zbog čega je i preminuo.

Izbor za papu

Uoči izbora novog pape 2013. Bergoglio nije smatran velikim favoritom, posebno zbog poodmakle dobi. Na dan stupanja na dužnost imao je 76 godina, a javno mišljenje bilo je da na mjesto nasljednika svetog Petra treba doći netko mlađi. Ime koje je nosio u pontifikatu izabrao je u spomen na Franju Asiškog, čovjeka čija je uvjerenja, poput skromnog života, i sam slijedio.

Od početka pontifikata papa Franjo se istaknuo kao zagovornik socijalne pravde, ekološke osviještenosti i dijaloga među religijama. Bio je velik kritičar nejednakosti u svijetu, kapitalizma koji zanemaruje siromašne i nepravdi u globalnoj ekonomiji. Nerijetko je posvećivao siromašne zajednice i izbjeglice te pozivao cijeli svijet na humanost.

Utro put Crkvi za 21. stoljeće

Bio je prvi papa koji je ekološku krizu postavio kao moralno i duhovno pitanje. Jedan od njegovih najvažnijih dokumenata bio je 'Laudato si' (Hvaljen budi), enciklika koja poziva na očuvanje okoliša, borbu protiv klimatskih promjena i održiv razvoj.

Papa Franjo proveo je značajne reforme u Vatikanu, posebno u upravljanju financijama. Borio se protiv korupcije unutar Crkve i uveo strože kontrole nad financijama Vatikanske banke.

Jedan od najvećih izazova njegova pontifikata bila je borba protiv seksualnog zlostavljanja u Crkvi. Uveo je strože mjere protiv svećenika optuženih za zlostavljanje i tražio odgovornost od biskupa koji su zataškavali takve slučajeve.

Neumorno je apelirao i na mirno rješavanje međunarodnih sukoba poput rata u Ukrajini, izraelsko-palestinskog sukoba te humanitarne krize u Africi i Siriji.

Utro je put Katoličkoj crkvi za društvo 21. stoljeća, a upravo njegova nastojanja da 'provjetri Crkvu' naišla su na kritike u njezinim konzervativnim krugovima.

Bio je i zaštitnik marginaliziranih skupina te je zbog svojih kritičkih istupa prema nekršćanskom tretmanu migranata i LGBTQ osoba, kao i naglašavanja potrebe otvorenosti prema ljudima, dobio nadimak 'Lijevi Papa'.